A A A

Ransomware w lustrzankach

12 sierpnia 2019, 16:20
Specjaliści firmy Check Point Research zaprezentowali metodę ataku na kartę pamięci aparatu fotograficznego.
Ransomware w lustrzankach

Cyfrowe aparaty fotograficzne należą do tych urządzeń, które nie łączą się z Internetem bezpośrednio, więc wydają się odporne na ataki hakerów.

Badacze z firmy Check Point Research odkryli jednak, że niektóre lustrzanki i aparaty kompaktowe są w rzeczywistości podatne na ataki przeprowadzone z wykorzystaniem oprogramowania szantażującego (ransomware).

Urządzenie jest zagrożone, gdy próbuje przekazać dane za pośrednictwem protokołu PTP (Picture Transfer Protocol), który nie jest uwierzytelniany ani podczas pracy w trybie przewodowym, ani bezprzewodowym.

Demonstrację działania oprogramowania, które atakuje kartę pamięci aparatu, szyfruje na niej dane i żąda okupu w zamian za udostępnienie klucza niezbędnego do odkodowania zdjęć, przeprowadzono z wykorzystaniem aparatu Canon EOS 80D łączącego się z punktem dostępowym Wi-Fi.

Jak twierdzą specjaliści Check Point Research, problem dotyczy większości aparatów firmy Canon, od EOS 70D po bezlusterkowce EOS R. Modele innych producentów, używające protokołu PTP, również mogą być narażone na ataki.

W zeszłym tygodniu firma Canon wydała zalecenie, aby unikać niezabezpieczonych struktur WLAN, wyłączać funkcje sieciowe i zainstalować nową poprawkę zabezpieczeń.

fot. Check Point Research


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Długopis-dyktafon Olympus VP-20
17 lutego 2020
Olympus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dziennikarzy i projektuje ciekawy gadżet – elegancki dyktafon wizualnie przypominający długopis.

Nowości w aplikacji Telegram
17 lutego 2020
Telegram nie ma tak wielu użytkowników jak Messenger czy WhatsApp, ale wciąż nieźle sobie radzi. Doczekał się właśnie kolejnej aktualizacji.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto