A A A

Ransomware znowu szaleje

4 kwietnia 2019, 14:30
Centrum medyczne w Battle Creek (stan Michigan) zostało zmuszone do zaprzestania działalności po tym, jak hakerzy zainfekowali jego systemy oprogramowaniem szantażującym.
Ransomware znowu szaleje

Oprogramowanie ransomware zablokowało systemy informatyczne, a za klucze deszyfrujące napastnicy zażądali 6,5 tys. dolarów. Właściciele Centrum odmówili zapłaty żądanego - stosunkowo niskiego - okupu twierdząc, że nie ma gwarancji na to, iż napastnicy dotrzymają warunków umowy lub nie uderzą ponownie. Zamiast tego postanowili zamknąć klinikę.

Dla zbadania sprawy wezwane zostało FBI. Mimo prowadzonego śledztwa, wciąż brak jest szczegółów przestępstwa. Nie jest obecnie znany typ użytego oprogramowania ransomware. Niepokojący jest także przypadek 13-letniej pacjentki, której matka zdruzgotana jest świadomością, że nie ma dokumentacji medycznej jej córki. Dziewczynka ma zaplanowaną kontrolę w związku z infekcją, do której doszło po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym.

Przypadek ten po raz kolejny pokazuje, jak duży wpływ na pracę instytucji opieki zdrowotnej i stan jej pacjentów może mieć oprogramowanie szantażujące. W ubiegłym roku cyberprzestępcy bombardowali szpitale i kliniki różnymi typami złośliwego oprogramowania, powodując znaczne zawirowania w branży. Przewiduje się, że w 2019 r. tendencje będą podobne. Na szczęście, według niektórych badań, instytucje opieki zdrowotnej zaczynają poważniej inwestować w obronę cybernetyczną - mówi Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe

Tajemnicą jest, dlaczego lekarze z tej kliniki postanowili nie podejmować próby ratowania biznesu i odmówili zapłaty okupu - warto tu wziąć pod uwagę fakt, że każda praktyka lekarska, bez względu na to, jak mała, jest zapewne warta znacznie więcej niż 6,5 tys. dolarów. Prawdą jest, że z zasady nie należy ulegać żądaniom hakerów, ale w niektórych sytuacjach jest to jedyny sposób na odzyskanie danych. A gdy w grę wchodzi ludzkie życie, warto się chyba zastanowić.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto