A A A

Rekordowa aktualizacja Google Earth

16 kwietnia 2021, 09:00
Ponad 20 milionów zdjęć pozwala obejrzeć zmiany, które zaszły na Ziemi w ciągu kilku dekad.
Rekordowa aktualizacja Google Earth

(Prawie) czterdzieści lat minęło

Zespół pracujący nad webową aplikacją Google Earth użył 24 milionów zdjęć satelitarnych zrobionych w ciągu ostatnich 37 lat, aby pokazać, jak zmieniała się w tym czasie nasza planeta. Obserwować możemy zmiany środowiskowe, takie jak topnienie lodowców, wycinanie lasów albo rozbudowę obiektów przemysłowych.

 

Szybki przegląd

Nowy zestaw zdjęć, pochodzący z lat 1984–2020, jest największą od 2017 roku aktualizacją Google Earth. W rezultacie do dyspozycji użytkowników oddano funkcję Timelapse, z którą można zapoznać się odwiedzając stronę g.co/Timelapse lub klikając w witrynie earth.google.com symbol koła sterowego (Odkrywca). Znajdziemy tam gotowe pokazy zmian, które zachodziły na przestrzeni lat w wybranych miejscach, albo wybierzemy się na obserwacje w samodzielnie wybrane miejsce.

Na stronie g.co/TimelapseVideos zamieszczono z kolei ponad 800 filmów poklatkowych, na których pokazane są zmieniające się w czasie widoki 2D i 3D wybranych lokalizacji (osiem spośród nich znajduje się w Polsce). Klipy można oglądać bezpośrednio w serwisie YouTube lub pobrać na dysk komputera.

Zdjęcia pozwalające uruchomić funkcję Timelapse dostarczyły dostarczyły NASA, służnba USGS (United States Geological Survey) i Europejska Agencja Kosmiczna. Fotografie powstały m.in. w ramach programów Landsat i Copernicus.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Tagi: google
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościCzterosilnikowy Cybertruck Tesli
7 grudnia 2021
Elon Musk poinformował na Twitterze, że Cybertruck pojawi się w wersji z czterema silnikami napędzającymi niezależnie każde z kół.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto