A A A

Richard Nixon informuje o niepowodzeniu misji Apollo 11

22 lipca 2020, 10:45
Spokojnie, to tylko zmanipulowane wideo. Ma ono pokazać potęgę deepfake'a.
Richard Nixon informuje o niepowodzeniu misji Apollo 11

W serwisie YouTube pojawił się film „In Event of Moon Disaster".

Obraz powstał w ramach projektu o tym samym tytule, przygotowanego przez działający przy Massachusetts Institute of Technology (MIT) zespół Center for Advanced Virtuality. W filmie można obejrzeć prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona informującego o niepowodzeniu misji Apollo 11 oraz śmierci Neila Armstronga i Edwina (Buzza) Aldrina.

Całe przedsięwzięcie ma uczulić użytkowników sieci na zmanipulowane materiały wideo, w których oryginalnemu obrazowi towarzyszy zafałszowany dźwięk.

 

Pół wieku później

Premiera filmu na YouTubie odbyła się 20 lipca, czyli w 51. rocznicę pierwszego lądowania załogowej misji na Księżycu.

Pierwsza część materiału pokazuje przygotowania do telewizyjnej relacji z przebiegu misji Apollo 11. Kolejna zawiera obrazy pochodzące z centrum kontroli lotów NASA – sugerują one, że księżycowy lądownik uległ awarii. Końcowy fragment filmu jest jego najważniejszą częścią: pojawia się w nim Richard Nixon, który informuje o niepowodzeniu misji i braku nadziei na ocalenie astronautów.

Klip wideo był już wcześniej pokazywany przez zespół Center for Advanced Virtuality jesienią 2019 r. Teraz po raz pierwszy zaprezentowano go publicznie w całości.

 

„Orzeł nie wylądował"

Przygotowanie deepfake'a z „udziałem" Nixona zajęło pół roku. Materiał dźwiękowy został nagrany przez lektora; tekst pochodzi z jednej z wersji rezerwowego przemówienia, przygotowanego na wypadek niepowodzenia misji Apollo 11 (przechowywanego w Archiwum Narodowym).

Do zsynchronizowania obrazu z dźwiękiem wykorzystano system sztucznej inteligencji i technologię głębokiego uczenia. Zmodyfikowano fragmenty obrazu w okolicach ust prezydenta, a głos aktora odczytującego tekst oświadczenia został poddany obróbce. W rezultacie słowa, mimika i mowa ciała Nixona są przekonujące. „Los zarządził, że ludzie, którzy udali się na Księżyc, aby badać go pokojowo, pozostaną na nim, spoczywając w pokoju" – mówi prezydent w sfałszowanym filmie.

Jedynym niezmanipulowanym elementem materiału są sekwencje wideo przygotowane przez agencję NASA (część ścieżek dźwiękowych została jednak zafałszowana).

Projekt, który ma pokazać, jak trudno jest odróżnić materiał prawdziwy od zmanipulowanego, otrzymał grant Fundacji Mozilla, która stara się promować tworzenie godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji na potrzeby technologii konsumenckich.

fot. Massachusetts Institute of Technology Center for Advanced Virtuality


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto