A A A

Richard Stallman opuszcza MIT

18 września 2019, 10:15
Orędownik wolnego oprogramowania rezygnuje z funkcji na uczelni i w radzie dyrektorów Free Software Foundation.
Richard Stallman opuszcza MIT

Richard Stallman ogłosił, że odchodzi z działającego przy Massachusetts Institute of Technology instytutu CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) oraz opuszcza Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF, Free Software Foundation).

Kilka dni wcześniej serwis Motherboard opublikował korespondencję e-mailową Stallmana. W jednym z wątków informatyk zasugerował, że niektóre osoby były „całkowicie skłonne" (entirely willing) utrzymywać kontakty seksualne z oskarżanym o pedofilię Jeffreyem Epsteinem.

Promotor wolnego oprogramowania bronił także profesora MIT (i jednego z pionierów badań nad sztuczną inteligencją oraz założyciela Media Lab) – Marvina Minskiego. Ciąży na nim zarzut zmuszenia do współżycia płciowego 17-letniej Virginii Giuffre. Stallman stwierdził, że absurdem jest definiowanie gwałtu „w sposób zależny od drobnych szczegółów, takich jak kraj, w którym doszło do kontaktów intymnych, lub tego, czy ofiara miała 18, czy 17 lat".

„Rezygnuję natychmiast ze stanowiska w CSAIL. Robię to z powodu presji wywieranej na MIT i na mnie, a będących wynikiem szeregu nieporozumień i przekłamań" -  oświadczył w poniedziałek Stallman.

O odejściu Stallmana z funkcji prezesa poinformowała także Free Software Foundation. Rada dyrektorów rozpocznie niebawem poszukiwanie kandydata na opuszczone stanowisko.

Jeffrey Epstein zmarł 10 sierpnia br. w więzieniu federalnym w Nowym Jorku. Według oficjalnego komunikatu przyczyną śmierci było samobójstwo. Epstein oczekiwał na proces jako oskarżony o wykorzystywanie seksualne dziesiątków dziewcząt, mających niekiedy zaledwie 14 lat.

Rezygnacja Stallmana jest kolejnym wydarzeniem związanym z relacjami między Epsteinem a MIT. Tygodnik „The New Yorker" poinformował na początku września, że działający przy uczelni instytut Media Lab starał się ukryć „bardzo głębokie" powiązania finansowe z Epsteinem. W dzień po ujawnieniu tego faktu ze stanowiska odszedł Joi Ito, dyrektor Media Lab; zakończył on również pracę jako profesor MIT.

fot. Wikipedia


Adam Wiśniewski
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto