A A A

Rok 2010: wzrost liczby ataków online

21 marca 2011, 13:42
Rok 2010: wzrost liczby ataków online

Kaspersky Lab opublikowało raport „Kaspersky Security Bulletin” dotyczący ewolucji zagrożeń w 2010 roku. Stabilizacji liczby nowych szkodliwych programów towarzyszy znaczny wzrost ataków przeprowadzanych online oraz za pośrednictwem luk w zabezpieczeniach.

Rok 2010 bez wątpienia można określić rokiem luk w zabezpieczeniach oraz ataków online. Średnia liczba nowych szkodliwych programów wykrywanych w jednym miesiącu utrzymała się na mniej więcej takim samym poziomie jak w 2009 roku, a w przypadku niektórych rodzajów zagrożeń odnotowano nawet spadek aktywności. Przyczynił się do tego spadek aktywności licznych trojanów, szczególnie tych atakujących gry online, oraz bardziej proaktywne działania organów ścigania, twórców rozwiązań antywirusowych oraz firm telekomunikacyjnych w zwalczaniu usług i grup cyberprzestępczych.

Z drugiej strony gwałtownie wzrosła liczba ataków online. W ciągu ostatniego roku system Kaspersky Security Network (pozwalający na monitorowanie zagrożeń w Internecie) zarejestrował ponad 580 milionów ataków na komputery użytkowników z wykorzystaniem Sieci, co stanowi prawie ośmiokrotny wzrost w stosunku do liczby incydentów odnotowanych w 2009 roku. Ten gwałtowny wzrost ma związek z rozpowszechnieniem się exploitów, które pozwalają hakerom infekować komputery użytkowników odwiedzających strony internetowe bez ich wiedzy, przy użyciu technologii „drive-by download”. Szkodliwy program może przeniknąć do komputera użytkownika za pośrednictwem licznych luk w zabezpieczeniach w przeglądarkach oraz innych aplikacjach wykorzystywanych do przetwarzania treści internetowych. Wszystko to doprowadziło do proporcjonalnego wzrostu liczby ataków online.

Źródło: Kaspersky Lab

Foto: stock.xchng / ilco


Krzysztof Gudowski / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

LinkedIn czyta dane ze schowka
7 lipca 2020
Nowa funkcja w systemie iOS 14 wykryła, że LinkedIn kopiuje dane ze schowka. Microsoft, do którego należy serwis, twierdzi, że to błąd.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto