A A A

Rosja blokuje kolejne usługi VPN

6 grudnia 2021, 07:00
Roskomnadzor rozszerzył listę zbanowanych dostawców szyfrowanych łączy o sześć pozycji.
Rosja blokuje kolejne usługi VPN

Tajność niemile widziana


Rosyjska administracja dodała do listy zablokowanych w Rosji dostawców usług VPN (wirtualna sieć prywatna) kolejnych sześć pozycji. Są to: Betternet, Lantern, X-VPN, Cloudflare WARP, Tachyon VPN, PrivateTunnel.

Roskomnadzor, czyli instytucja nadzorująca sektor telekomunikacyjny, wysłała do rosyjskich firm i instytucji publicznych prośbę o przesłanie informacji o usunięciu zablokowanych produktów z ich systemów.

Nowe usługi VPN znalazły się na liście Roskomnadzoru z powodu niespełnienia przez dostawców żądań tej instytucji dotyczących ujawnienia władzom informacji o połączeniach nawiązywanych przez użytkowników. Spełnienie tych wymagań byłoby zaprzeczeniem idei VPN.

Według Roskomnadzoru niestosowanie się usługodawców do wymogów krajowego prawa ułatwia prowadzenie działalności przestępczej i terrorystycznej.

Z kolei obrońcy wolności słowa argumentują, że powodem nakładania blokad na VPN przez rosyjskie władze jest chęć ograniczania swobody wypowiedzi przeciwnikom polityki państwa.

fot. Pixabay


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto