A A A

Rosja w wersji unplugged

4 listopada 2019, 08:45
W Federacji Rosyjskiej zaczęła obowiązywać ustawa o „suwerenności internetowej".
Rosja w wersji unplugged

1 listopada w Rosji weszły w życie przepisy dotyczące tzw. suwerenności internetowej. Pozwalają one rządowi odłączyć cały kraj od globalnej sieci.

Odpowiednią ustawę podpisał w maju prezydent Władimir Putin. Władze Rosji podkreślały konieczność odłączenia krajowej cyberprzestrzeni od reszty świata w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego lub zdarzeń takich jak zewnętrzne cyberataki na infrastrukturę telekomunikacyjną.

Zgodnie z nowymi regulacjami wszyscy dostawcy usług sieciowych mają obowiązek kierować ruch przez serwery Roskomnadzoru – federalnej służby zajmującej się m.in. kontrolą łączności. Urządzenia te będą pełnić funkcję wyłączników awaryjnych, które w razie potrzeby odetną kraj od połączeń zewnętrznych, a jednocześnie przekują ruch do wewnętrznej rosyjskiej przestrzeni internetowej, zwanej potocznie RuNetem (i działającej tak jak ogólnokrajowa sieć lokalna).

Specjaliści mają jednak wątpliwości co do tego, czy operacja odcięcia od świata może się powieść. Federacja Rosyjska już tylko ze względu na zajmowany obszar i mnogość połączonych ze sobą sieci lokalnych ryzykowałaby w przypadku całkowitego przemodelowania ruchu chaosem w całej gospodarce i takich sektorach usług jak bankowość.

Nie należy też zapominać o podnoszonych przez obrońców prywatności argumentach związanych z naruszeniem podstawowych praw obywateli. Twierdzą oni, że faktycznym celem władz Rosji jest masowa inwigilacja, filtrowanie ruchu sieciowego i odcinane mieszkańców kraju od „niepożądanych" informacji. Roskomnadzor miałby odgrywać rolę urzędu cenzury, nie zaś instytucji stojącej na straży bezpieczeństwa państwa. Obawy te wydają się zasadne – specjaliści zajmujący się budową RuNetu współpracowali z projektantami chińskiego „Wielkiego Firewalla", który pozwala władzom Państwa Środka dowolnie filtrować ruch internetowy.

Rząd Rosji planuje przeprowadzenie testów odłączenia krajowych sieci od świata zewnętrznego. Pierwsza taka próba ma odbyć się jeszcze w listopadzie. Kolejne będą prowadzone co najmniej raz do roku. Rosyjscy dostawcy usług spodziewają się, że cały test potrwa najwyżej kilkanaście minut.

fot. Roskomnadzor


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto