A A A

Rosja z własną encyklopedią internetową

4 grudnia 2019, 13:40
Wikipedia uznawana przez rosyjskiego prezydenta za niewiarygodną ma być zastąpiona jej lokalną wersją.
Rosja z własną encyklopedią internetową

Nowe regulacje u naszych wschodnich sąsiadów przewidują utworzenie rosyjskiej encyklopedii internetowej, która ma bazować na drukowanej Wielkiej Rosyjskiej Encyklopedii (następcy oficjalnej encyklopedii Związku Radzieckiego). Ustawę przygotowało tamtejsze Ministerstwo Komunikacji, a realizacja pomysłu kosztować ma prawie 2 mld rubli, czyli ok. 120 mln złotych.

Wikipedia uznawana jest przez Władimira Putina za niewiarygodne źródło wiedzy. Internetowej encyklopedii w Rosji nie będą współtworzyć internauci – zajmie się tym grupa ekspertów zgromadzonych w centrum badawczo-edukacyjnym, które będzie zapleczem naukowym projektu.

W ten sposób rząd rosyjski chce zapewnić swoim obywatelom – jak deklaruje – dostęp do wiarygodnych informacji, aktualizowanych na podstawie naukowo zweryfikowanych źródeł wiedzy. Działanie to postrzegane jest jednak przez wielu jako dążenie do kontroli nad tym, co obywatele Rosji oglądają i jakie czynności wykonują online. Ostatecznym celem ma być uniezależnienie rosyjskiego internetu od globalnych struktur i zabezpieczenie przed ewentualnymi atakami z zagranicy.

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto