A A A

Rosyjscy hakerzy złamali zabezpieczenia Firefoksa i Chrome'a

10 października 2019, 16:30
Firma Kaspersky poinformowała o wykryciu szkodliwego oprogramowania pozwalającego śledzić ruch sieciowy użytkownika.
Rosyjscy hakerzy złamali zabezpieczenia Firefoksa i Chrome'a

Wygląda na to, że użytkownicy przeglądarek Chrome i Firefox są narażeni na ataki hakerskie. W Polsce z tych programów korzysta łącznie 85% internautów. O zagrożeniu poinformowali eksperci z firmy Kaspersky.
Podają oni, że grupa hakerów z Rosji o nazwie Turla stworzyła szkodliwe oprogramowanie, które ma posłużyć do przechwycenia informacji o ruchu sieciowym użytkowników. Specjalnie przygotowany trojan wnika do przeglądarki i poprzez podmianę certyfikatów bezpieczeństwa na fałszywe nadaje sobie uprawnienia do zapisywania informacji o działaniach użytkownika.

Badacze stojący za odkryciem kodu określili go jako „imponujący". Jest na tyle dopracowany, że umie uwierzytelnić praktycznie każde działanie TLS (Transport Layer Security) - specjalnego protokołu dbającego o poufność danych.

Na ten moment nie udało się ustalić intencji autorów szkodliwego oprogramowania. Wygląda jednak na to, że powstało ono z przyczyn politycznych. Próby jego wykorzystania zarejestrowano nie tylko w Rosji, ale przede wszystkim na Białorusi. Nie jest też tajemnicą, że Kreml podchodzi niechętnie do szyfrowanej komunikacji.

Skuteczna metoda radzenia sobie z zagrożeniem nie została jeszcze opracowana. Najlepiej jednak jak zawsze pilnować aktualizacji i wykazać się rozwagą podczas korzystania z internetu.

fot. Chrome, Firefox, KK

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto