A A A

Rosyjski bankomat zhakowany przez banalny błąd

7 stycznia 2018, 14:00
Trudno w to uwierzyć, ale za pomocą pięciokrotnego stuknięcia w klawisz Shift na pełnowymiarowej klawiaturze QWERTY pewien klient Sbierbank dostał się do systemu operacyjnego Windows XP, który jest zainstalowany w bankomacie.
Rosyjski bankomat zhakowany przez banalny błąd

Pełnowymiarowa klawiatura to pełnowymiarowy dostęp do bankomatu

Historia nieprawdopodobna, a jednak zdarzyła się naprawdę. Na początku grudnia pracownik rosyjskiej strony internetowej Habrahabr udał się do bankomatu Sbierbanku w celu wybrania pewnej kwoty pieniędzy. Jak wspomina, z nudów zaczął wielokrotnie naciskać klawisz Shift. Jak się okazało uruchomił on funkcję ułatwień dostępu, a więc uzyskał tym samym pełną obsługę systemu, który był zainstalowany w bankomacie, a mianowicie Microsoft Windows XP.

Funkcja bardzo przydatna, ale nie w bankomatach

Sticky Keys, funkcja, która jest uruchamiana poprzez wielokrotne klikanie w klawisz Shift jest doceniana przede wszystkim przez osoby niepełnosprawne. Niestety w przypadku bankomatu, który co gorsze miał pełnowymiarową klawiaturę jest wręcz przeciwnie. Uruchomienie sticky keys sprawia, że użytkownik uzyskuje dostęp do interfejsu użytkownika Windows XP, a w tym do menu Start czy paska zadań. Dostęp do tych obszarów systemu operacyjnego oznacza, że złośliwy użytkownik może spróbować zmodyfikować sposób działania bankomatu, wyłączyć komputer, korzystać z bankomatu jako zwykłego komputera i, w odpowiednich warunkach, być może nawet wdrożyć złośliwe oprogramowanie.

Problem został już zlikwidowany, jednak taka wpadka nie powinna mieć miejsca

„Ostatecznie po kilku tygodniach Sbierbank usunął problem ze swoich bankomatów. Nasuwa się pytanie, dlaczego bank zastosował w swoich urządzeniach pełnowymiarową klawiaturę? Co prawda luka została zlikwidowana, jednak takie wpadki są niedopuszczalne." - powiedział Mariusz Politowicz certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nowe modele monitorów AOC AGON 3
20 sierpnia 2018
Podczas tegorocznych targów gamescom w Kolonii zadebiutują dwa nowe monitory AOC z gamingowej serii AGON 3 – AG273QCX oraz AG273QCG.


Nowy Honor z ogromną bateria?
20 sierpnia 2018
W bazie TENAA pojawiło się nowe urządzenie oznaczone jako Honor ARE-AL00. Wszystko wskazuje, że nowy smartfon będzie posiadał naprawdę...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto