A A A

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6

16 września 2019, 17:25
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.
Rusza certyfikacja Wi-Fi 6

Oznaczenie „Wi-Fi Certified 6" może być umieszczane na sprzęcie obsługującym wszystkie technologie, dzięki którym urządzenia Wi-Fi 6 będą szybsze nawet o 40% niż ich odpowiedniki zgodne z wcześniejszym standardem.

Dotyczy to m.in. metody dostępu wielokrotnego z podziałem częstotliwości ortogonalnych (OFDMA, Orthogonal Frequency-Division Multiple Access), która pozwala routerom Wi-Fi 6 obsługiwać wielu klientów równocześnie, korzystając z jednego kanału transmisyjnego (dzielonego na subkanały zajmowane przez urządzenia końcowe).

Kolejną nowością wymaganą do uzyskania certyfikatu jest zgodność z technologią MU-MIMO, będącą rozwinięciem stosowanej już wcześniej transmisji wieloantenowej (MIMO, Multiple Input Multiple Output) o mechanizmy służące do obsługi wielu klientów (MU, Multi User). Technologia ta została zastosowana już w standardzie Wi-Fi 5 (802.11ac), ale pozwalała tylko na transmisję danych od routera do urządzeń końcowych. Obecnie możliwe będzie też wieloantenowe przesyłanie informacji w drugą stronę.

Na liście usprawnień Wi-Fi 6 znajdują się również przyczyniające się do zwiększenia przepustowości 160-megahercowe kanały transmisyjne oraz kwadraturowa modulacja amplitudy 1024-QAM. Właśnie ta ostatnia cecha przełoży się – zdaniem Wi-Fi Alliance – na wzrost prędkości transmisji aż o 30 procent, ponieważ każda porcja danych (symbol) wysyłana przez router będzie odpowiadała 10 bitom informacji (1024 = 210).

Sprzęt ubiegający się o certyfikat Wi-Fi 6 musi obsługiwać też mechanizm TWT (Target Wake Time). Służy on do planowania momentów, w których należy nawiązać łączność między punktem dostępowym a urządzeniem końcowym. TWT pozwala zaoszczędzić energię układom zasilanym z baterii. Często nie oczekuje się od nich transmitowania dużych ilości danych, lecz stabilnego i długotrwałego działania (dotyczy to np. czujników ruchu i dymu albo elementów pomiarowych). W takim przypadku TWT planuje moment skomunikowania się z poszczególnymi urządzeniami tak, aby nie zaczęły one nadawać równocześnie i wzajemnie się zakłócać. Pomoże to spędzać więcej czasu w trybie oszczędzania baterii.

Pierwszymi elementami i rządzeniami z certyfikatem Wi-Fi 6 są:

• Broadcom BCM4375

• Broadcom BCM43698

• Broadcom BCM43684

• Cypress CYW 89650

• Intel Wi-Fi 6 (Gig+) AX200

• Intel Home Wi-Fi Chipset WAV600 Series

• Marvell 88W9064 (4x4) Wi-Fi 6 Dual-Band STA

• Marvell 88W9064 (4x4) + 88W9068 (8x8) Wi-Fi 6 Concurrent Dual-Band AP

• Qualcomm Networking Pro 1200 Platform

• Qualcomm FastConnect 6800 Wi-Fi 6 Mobile Connectivity Subsystem

• Ruckus R750 Wi-Fi 6 Access Point

fot. Wi-Fi Alliance


Adam Wiśniewski
Tagi: WiFi
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto