A A A

Rynek zaleją fałszywe chipy?

18 czerwca 2021, 12:00
Producenci sprzętu mają wielki problem z niedoborem półprzewodników.
Rynek zaleją fałszywe chipy?

Eksperci ostrzegają przed podróbkami

Globalna sytuacja na świecie spowodowała przestoje w wielu zakładach produkcyjnych, co wpłynęło na krytyczne zmniejszenie globalnych dostaw półprzewodników. A bez nich nie da się produkować elektroniki. Niestety eksperci ostrzegają, że sytuacja taka potrwa nawet do drugiego kwartału 2022 r. To zaś może spowodować kolejny problem – produkcję i dostawy podróbek komponentów sprzętu.

 

Kwestia czasu

Sprawie przyjrzała się redakcja portalu ZDNET. Zapytani przez nią eksperci branżowi twierdzą, że pojawienie się na rynku podrabianych półprzewodników to tylko kwestia czasu. Fałszerze na pewno wykorzystają sytuację, w której firmom grozi wstrzymanie produkcji z powodu braku podzespołów. Jak powiedział dr Diganta Das z organizacji CALCE (Center for Advanced Life Cycle Engineering), presja niedoborów rynkowych i czasu spowoduje, że firmy przestaną dokładnie weryfikować dostawców i stosować procedury testowe.

Problem jest poważny, bo podróbki nie tylko wywołają skutki ekonomiczne (straty dla producentów oryginalnych części), ale też zagrożą bezpieczeństwu użytkowników sprzętu lub pojazdów, w których elementy elektroniczne są dziś wyposażeniem podstawowym.

fot. Harrison Broadbent – Unsplash


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGra Paczka: podsumowanie akcji
20 października 2021
Aż 250 520 zł udało się zebrać w czasie ponad 150 godzin gier i streamów przeprowadzonych w ramach czwartej edycji Gra Paczki.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto