A A A

Rząd Izraela bada sprawę Pegasusa

22 lipca 2021, 10:00
W Izraelu został powołany międzyresortowy zespół w celu zbadania zarzutów dotyczących oprogramowania Pegasus sprzedawanego przez firmę NSO.
Rząd Izraela bada sprawę Pegasusa

Światowe echa skandalu

Izraelskie media poinformowały o tym, nie będąc zgodne, kto wchodzi w skład zespołu.

Jedno ze źródeł podało, że zespołem kieruje Rada Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, która odpowiada przed premierem Naftali Bennettem; inne stwierdziło, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie jest zaangażowana w sprawę, a zajmują się nią wyżsi urzędnicy resortów obrony, wywiadu i dyplomacji. Oba źródła chcą pozostać anonimowe.

Francuski premier Jean Castex powiedział, że prezydent Francji Emmanuel Macron, którego telefon znajdował się na liście potencjalnych celów ataku, wezwał do przeprowadzenia serii śledztw w sprawie oprogramowania szpiegującego Pegasus.

Śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy wskazało, że najwięcej telefonów mogących zostać zainfekowanymi przez Pegasusa pochodziło z Meksyku. Szef meksykańskiej jednostki wywiadu finansowego, Santiago Nieto, powiedział, że obecny rząd nie podpisał umów z firmami wykorzystującymi oprogramowanie szpiegujące, ale dodał, że poprzednia administracja zrobiła to jako element „taktyki kontroli, zastraszania i manipulacji".

 

Wątpliwe ograniczenia sprzedaży Pegasusa

Jedno ze źródeł izraelskich uznało za „wątpliwe", że zostaną wprowadzone ograniczenia na sprzedaż Pegasusa, o co apelował między innymi Edward Snowden, i stwierdziło, że celem śledztwa „jest dowiedzenie się, co się stało, przyjrzenie się temu problemowi i wyciągnięcie wniosków".

Komentując całą sprawę rzecznik NSO powiedział: „Z zadowoleniem przyjmujemy każdą decyzję podjętą przez rząd Izraela i jesteśmy przekonani, że działalność firmy jest bezbłędna".

Wedłu producenta oprogramowania, Pegasus może być używany wyłącznie przez rządowe agencje wywiadowcze i organy ścigania do walki z terroryzmem i przestępczością. „Takie cele są również podstawą izraelskiej polityki eksportowej" – powiedział minister obrony Izraela Benny Gantz.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto