A A A

Rząd chce blokować strony www

6 listopada 2009, 14:18
Rząd chce blokować strony www

Polski rząd chce stworzyć czarną listę stron internetowych, które będą przymusowo blokowane przez dostawców internetu. Konkretne domeny będą wskazywane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, policję, służby specjalne i Ministerstwo Finansów - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Urzędnicy chcą wprowadzić nowy artykuł  - 170a, do prawa telekomunikacyjnego, mówiący o tym, iż każdy dostawca internetu będzie zobowiązany do blokowania witryn, które znajdą się na tzw. "czarnej liście".

"Przepisy umożliwiające blokowanie stron zawierających treści niebezpieczne są niezbędne. Ale przy ich formułowaniu należy zachować ostrożność tak, by nie ograniczyć swobód obywatelskich" – mówi  na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" rzecznik UKE Piotr Dziubak.

Sami zainteresowani, czyli dostawcy internetu do sprawy podchodzą spokojnie i mówią, że jeśli pomysł wejdzie w życie, to dostosują się do zaleceń.

Specjaliści z branży internetowej uważają jednak, że stworzenie czarnej listy z domenami i blokowanie ich, nie uchroni użytkowników od niebezpiecznych witryn internetowych. "To utopia. Adres strony można zmienić w ciągu kilku minut i przenieść ją z Tajwanu na Wyspy Dziewicze. A wpisanie go na czarną listę potrwa tygodnie" - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" jeden z pracowników firmy dostarczającej internet.

Warto dodać, że wczoraj państwa Unii Europejskiej dogadały się co do dyrektyw Komisji europejskiej, mówiących o blokowaniu dostępu do internetu użytkownikom, którzy nielegalnie ściągają z sieci pliki i korzystają ze stron o treściach pedofilskich, pornograficznych itp.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto