A A A

Rząd chce jednak blokować strony WWW

12 marca 2010, 13:13
Rząd chce jednak blokować strony WWW

Jak bumerang powraca temat blokowania stron internetowych. Tym razem resort finansów wpadł na pomysł, by zezwoleń do blokowania serwisów wydawały sądy. W takim wypadku nie można byłoby wchodzić na zakazane domeny - donosi "Rzeczpospolita".

Niedawno premier Tusk zapowiedział, iż rząd rezygnuje z zapisu w ustawie o grach hazardowych, mówiącym o stworzenia rejestru stron i usług niedozwolonych. Okazało się jednak, że pomysł na blokowanie witryn, mimo, że nieco zmieniony, to wciąż jest aktualny.

"Ministerstwo Finansów proponuje, aby sądy nakazywały prewencyjne blokowanie stron. Tym razem jednak chodzi tylko o te umożliwiające lub reklamujące hazard" - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Rządzący uznali, że najlepszy rozwiązaniem w obecnej sytuacji będzie jeśli do kodeksu karnego skarbowego zostanie wprowadzony nowy środek zabezpieczający w postaci nakazu blokowania adresu strony internetowej.

Taki nakaz byłby wydawany przez sąd, w momencie, kiedy nie byłoby możliwości ustalenia sprawcy, który udostępnia stronę z grami hazardowymi czy też ją reklamuje.

Nakaz sądowy trafiłby wtedy do Służby Celnej, która następnie przekazałaby go do operatorów internetowych i ci mieliby za zadanie zablokowanie danej witryny.

"To praktycznie niewykonalne, przynajmniej nie w sposób automatyczny. Samo zablokowanie domeny nic nie da, bo gracze mogą się dostać do działającego pod nią serwisu w inny sposób. To dlatego w Chinach zatrudnia się tysiące ludzi tylko po to, by zapewniać skuteczną blokadę – mówi na łamach "Rzeczpospolitej' Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Taka zmiana decyzji premiera Tuska może zapewne dziwić, zwłaszcza, że po debacie z internautami wydawało się, iż rządzący ostatecznie odstąpili od pomysłu blokowania stron WWW. Okazało się jednak, że sytuacja wygląda nieco inaczej. Co na to internauci? Ich zdanie w tej sprawie zapewne niebawem usłyszymy.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto