A A A

Rząd chce zapewnić szybki internet wszystkim Amerykanom

17 marca 2010, 10:19
Rząd chce zapewnić szybki internet wszystkim Amerykanom

Rząd amerykański przedstawił Kongresowi plan rozszerzenia dostępności szybkich połączeń internetowych. Stany Zjednoczone mają tu do nadrobienia zaległości wobec innych porównywalnych krajów. Realizacja planu może jednak napotkać przeszkody.

Zgodnie z planem ogłoszonym we wtorek przez Federalną Komisję ds. Łączności (FCC), kosztem 20 mld dolarów zapewniono by w ciągu 10 lat szerokopasmowe łącza internetowe niemal wszystkim Amerykanom.

Łącza o dużej szybkości dostarczone mają być do 7 mln domów, które ich jeszcze nie posiadają - chodzi tu głównie o rejony wiejskie i zamieszkane przez uboższą ludność. Szybkość zainstalowanych już w około 100 mln gospodarstw domowych łącz szerokopasmowych zwiększy się poza tym co najmniej dziesięć razy - czytamy w biznes.interia.pl.

Stany Zjednoczone, które kiedyś przodowały w rozwoju szybkiej łączności internetowej, teraz zostały w tyle za wieloma wysoko uprzemysłowionymi krajami. Według światowych rankingów, plasują się na 16. miejscu pod względem dostępności, szybkości i niskiej ceny takich połączeń.

Korea Południowa oferuje np. połączenia o szybkości 100 megabitów na sekundę prawie całej swojej populacji. W USA, większość użytkowników szerokopasmowych połączeń musi się zadowolić średnią szybkością 4 megabitów na sekundę. Plan FCC przewiduje zapewnienie dostępu do połączeń o szybkości 100 megabitów na sekundę 100 milionom domów do 2020 roku.

Plan może jednak napotkać trudności w realizacji. Politycy niepokoją się o jego finansowanie w sytuacji wysokiego deficytu budżetowego, bo tylko 8 mld dolarów ze wspomnianej kwoty 20 mld USD ma zostać pokryte z przyznanych już przez Kongres funduszy z pakietu stymulacyjnego.

Firmy telekomunikacyjne, zwłaszcza najwięksi dostawcy połączeń internetowych, jak Verizon i Comcast, obawiają się, że rząd wprowadzi jednocześnie regulacje mające zapewnić lepszą pozycję konkurentom.

Na to ostatnie naciskają organizacje konsumenckie, licząc, że osłabienie monopoli dotychczasowych potentatów przyniesie zniżkę cen.


INTERIA.PL
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto