A A A

SMIC po raz kolejny na „czarnej liście"

4 grudnia 2020, 11:20
Amerykańskie władze wpisały chińskiego producenta półprzewodników na listę firm, których akcjami nie wolno legalnie obracać.
SMIC po raz kolejny na „czarnej liście

Tym razem armia

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (Department of Defense, DoD) umieścił chińskiego producenta układów scalonych – firmę Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) – na liście przedsiębiorstw, których akcji nie wolno kupować obywatelom USA.

 

Departament Handlu był szybszy

Pentagon opublikował oświadczenie, zgodnie z którym jest zdecydowany „przeciwstawić się strategii fuzji wojskowo-cywilnej Chińskiej Republiki Ludowej, która wspomaga modernizację Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, zapewniając jej dostęp do zaawansowanych technologii opracowanych nawet przez te firmy i uczelnie ChRL, które wydają się być podmiotami cywilnymi".

Firma SMIC już wcześniej znalazła się na liście przedsiębiorstw, z którym nie wolno współpracować bez uzyskania specjalnej licencji. Chodziło wówczas o zakaz dostarczania amerykańskiego sprzętu oraz licencjonowania technologii. Listę przygotował Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Władze USA ostrzegły również lokalnych dostawców sprzętu do produkcji chipów, że ich produkty prawdopodobnie trafią w ręce chińskiej armii.

SMIC jest największym chińskim wytwórcą układów scalonych; firma opanowała dotychczas 14-nanometrowy proces technologiczny. Najważniejszym klientem przedsiębiorstwa jest koncern Huawei, także znajdujący się na liście Departamentu Handlu.

fot. SMIC


Tagi: technologie
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto