A A A

Są pierwsze efekty walki z wyciekiem danych z Facebooka

23 września 2019, 12:45
Platforma poinformowała o krokach, które podjęła, by walczyć z wyciekiem danych użytkowników. Usunięto tysiące aplikacji i zablokowano ich twórców.
Są pierwsze efekty walki z wyciekiem danych z Facebooka

Facebook był w ostatnim czasie oskarżany o brak należytej dbałości o dane osobowe dwóch miliardów użytkowników. Zostały one wykorzystane w setkach różnych aplikacji dostępnych z poziomu platformy. Firma podjęła już kroki mające na celu walkę z naruszeniami i pochwaliła się rezultatami. W opublikowanym w piątek (20 września br.) poście wiceprezes Facebooka ds. partnerstw produktowych poinformował o przeglądzie aplikacji, który koncern realizuje od marca 2018 r. pod wpływem głośnej afery sprzed dwóch lat, kiedy to firma Cambridge Analytica wykorzystała dane użytkowników do tworzenia profili wyborców Donalda Trumpa w celu prowadzenia skuteczniejszej kampanii.

Po przyjrzeniu się problemowi Facebook zdecydował się zablokować 69 tysięcy aplikacji - ponad 10 tysięcy z nich zostało bezpowrotnie usuniętych. Ustalono też, że za stworzenie wszystkich aplikacji wykradających dane jest odpowiedzialnych 400 developerów. Część z nich została dożywotnio zablokowana, a reszta ostrzeżona.

Facebook podjął też bardziej stanowcze kroki prawne przeciwko niektórym grupom, takim jak LionMobi czy JediMobi, które za pośrednictwem serwisu infekowały telefony użytkowników szkodliwym oprogramowaniem. Podobnie postąpiono z południowokoreańską firmą Rankwave, zajmującą się analizą danych, choć w tym przypadku chodziło o odmowę współpracy. Akta sprawy zostały już przekazane do sądu w Bostonie.

Archibong pisze, że koncern wciąż jeszcze nie osiągnął zamierzonego efektu, ale wiele już się nauczył i zamierza skorzystać ze zdobytej wiedzy w kolejnych miesiącach. "Oprócz tego dochodzenia poprawiliśmy metody oceniania i ustalania zasad dla programistów tworzących aplikacje na nasze platformy. Usunęliśmy też wiele interfejsów API, czyli kanałów dostępu do różnego rodzaju danych. Rozbudowaliśmy ponadto zespoły zajmujące się badaniem i egzekwowaniem przepisów" - czytamy w oświadczeniu na blogu platformy.

fot. thoughtcatalog

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościFacebook dla biznesu
16 października 2019
Platforma społecznościowa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób prowadzących małe firmy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto