A A A

Sąd blokuje sankcje nałożone na Xiaomi

15 marca 2021, 09:10
Ograniczenia dotyczące akcji chińskiego koncernu na razie nie będą obowiązywać w USA.
Sąd blokuje sankcje nałożone na Xiaomi

Chwila oddechu

Sędzia okręgowy USA Rudolph Contreras wydał wstępne orzeczenie, które uniemożliwia tymczasowo objęcie koncernu Xiaomi sankcjami.

 

To tylko kaprys

W styczniu bieżącego roku, tuż przed tym, gdy prezydent Donald Trump opuścił Biały Dom, amerykański Departament Obrony uznał koncern Xiaomi za „chińską komunistyczną firmę wojskową" (CCMC, Chinese Communist Military Company). Na mocy rozporządzenia wydanego wcześniej przez Donalda Trumpa obywatelom Stanów Zjednoczonych ani amerykańskim firmom nie wolno inwestować w takie przedsiębiorstwa (nabywać i posiadać ich akcje).

Przedstawiciele Xiaomi zaskarżyli decyzję Departamentu Obrony do sądu. Utrzymywali, że koncern nie jest własnością armii ani jej nie podlega; przestrzega też prawa krajów, w których prowadzi swoją działalność. W pismach sądowych stwierdzili, że firma poniesie „ekstremalne i nieodwracalne szkody" dla swojej działalności i reputacji.

Sędzia Rudolph Contreras zakwestionował argument Departamentu Obrony, że chińskie firmy cywilne, takie jak Xiaomi, pozwalają chińskiemu rządowi bezpośrednio zagrażać Stanom Zjednoczonym. Uznał też, że nadanie chińskiemu potentatowi oznaczenia CCMC było arbitralne i „wynikało z kaprysu".

Koncern Xiaomi jest zadowolony z tymczasowego rozstrzygnięcia i zapowiada, że będzie domagać się usunięcia z listy CCMC.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Xiaomi znika z listy CCMC
13 maja 2021
Amerykański Departament Obrony rezygnuje z wpisania chińskiego koncernu na listę komunistycznych firm wojskowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto