Sąd rozstrzygnie, czy można kopiować DVD z filmami

Reprezentowani przez Motion Picture Association of America (MPAA) giganci z Hollywood zarzucają firmie Real Networks, że jej program omija zabezpieczenia przed kopiowaniem zawarte na płytach (co rzeczywiście ma miejsce), a zgrane w ten sposób filmy przedostają się do nielegalnego obiegu w internecie.
Twórcy Real DVD, które przez nieprzychylnych przemianowane zostało na Steal DVD (ang. kraść DVD), przypominają wytwórniom, że ich program umożliwia odtwarzanie zgranego filmu jedynie na komputerze, na którym doszło do skopiowania płytki DVD. Wyrok sądu w San Francisco odpowie na pytanie, czy kupujący film na DVD ma prawo, wzorem posiadaczy płyt CD z muzyką, wykonać kopię zapasową nośnika dla własnych potrzeb.
Roszczenia wytwórni są o tyle dziwne, że użytkownicy internetowych wypożyczalni z filmami mogą za dodatkową opłatą zgrać film na dysk twardy komputera – podstawowa opłata pozwala jedynie obejrzeć film. Wytwórnie tłumaczą, że obawiają się osób, które wypożyczają filmy DVD, zgrywają je oprogramowaniem Real Networks i zwracają płytkę do wypożyczalni. Powstaje pytanie, czy wytwórnie nie powinny ścigać właśnie tych osób zamiast producentów narzędzi (w tym przypadku Real DVD) wykorzystywanych przez łamiących prawa autorskie. Oczywiście ta druga droga jest dla wytwórni znacznie prostsza, a ewentualny pomyślny wyrok sądu będzie dużym sukcesem dla MPAA.
Źródło: BBC