A A A

Samochodowy wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością

12 sierpnia 2014, 14:20
Continental zaprezentował wyświetlacz HUD z rozszerzoną rzeczywistością (AR-HUD, ang. Augmented Reality – Head-up Display). Gadżet jest reklamowany jako zwiększający bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Samochodowy wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością

Informacje o prędkości czy parametrach pojazdu oraz wskazówki nawigacji wyświetlane na przedniej szybie samochodu są już standardem w autach wyższej klasy. Wyprzedzając oczekiwania i potrzeby rynku, Continental wprowadza  wyświetlacz z rozszerzoną rzeczywistością, będący zaawansowanym systemem interaktywnym, który wspomaga decyzje kierowcy.

Wyświetlacz za pomocą kolorowych, prostych w zrozumieniu ikonek i jasnych wskazówek, poza podstawowymi danymi o pojeździe, obrazuje aktualną sytuację na drodze oraz informuje kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie i doradza optymalne rozwiązania. Symulacje są przedstawiane w prosty i czytelny sposób, na linii wzroku kierowcy, na przedniej szybie. Dzięki temu nie obciążają percepcji kierowcy i pozwalają mu kontrolować sytuację na drodze
i w aucie, bez konieczności odrywania wzroku od jezdni.

Jak to działa?

W nowej technologii AR-HUD, opracowany przez Continental system korzysta  z danych z kamer, map cyfrowych czy pozycjonowania GPS oraz czujników zamontowanych w samochodzie, np. związanych z kontrolą ciśnienia
w oponach. Ponadto, gdy czujniki odległości (system ang. Adaptive Cruise Control, ACC) są włączone, symbol w wyświetlaczu pokazuje prowadzącemu kiedy może zmienić pas, bądź wyprzedzić jadący przed nim pojazd.

Następnie model widoku zewnętrznego z perspektywy kierowcy zostaje przeniesiony w formie rozszerzonej rzeczywistości w jego pole widzenia, które ma ok. 130 cm szerokości i 60 cm wysokości, w odległości 7,5 m. Jest  to możliwe dzięki technologii DMD (układu mikroluster), stosowanej również  w cyfrowych projektorach kinowych.

Continental planuje rozpoczęcie seryjnej produkcji wyświetlaczy AR-HUD  w 2017 roku.

 


PC Format / Informacja prasowa
Tagi: gadżety
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto