A A A

Samsung i Amazon Video wprowadzają standard HDR10+

25 kwietnia 2017, 07:20
Amazon Video to pierwsza usługa streamingu wideo, która wykorzystywać będzie technologię HDR10+. Dzięki temu użytkownicy wybranych telewizorów Samsung i aplikacji Amazon Video zyskają dostęp do najwyższej jakości obrazu.
Samsung i Amazon Video wprowadzają standard HDR10+

Samsung Electronics i Amazon Video zapowiedziały wprowadzenie HDR10 +, czyli zaktualizowanego otwartego standardu, który wykorzystuje dynamiczne metadane w celu poprawienia kontrastu i kolorów w rozszerzonej ofercie telewizorów Samsung. Wszystkie modele Samsung UHD z 2017 roku, w tym telewizory z serii QLED TV, obsługują technologię HDR10+. Z kolei wybrane modele Samsung z roku 2016 uzyskają HDR10+ poprzez aktualizację oprogramowania w drugiej połowie roku.

HDR10+ podwyższa jakość otwartego standardu HDR10 dzięki dynamicznemu mapowaniu tonów. Obecny standard wykorzystuje statyczne metadane, które nie zmieniają się podczas odtwarzania, pomimo specyficznych poziomów jasności sceny. W rezultacie jakość obrazu w niektórych scenach może nie być optymalna. Na przykład, gdy w przypadku danego filmu ogólny schemat kolorów jest bardzo jasny, ale jest też kilka scen kręconych w stosunkowo słabym oświetleniu, sceny te wydają się znacznie ciemniejsze.

HDR10+ zawiera dynamiczne metadane umożliwiające telewizorom HDR dostosowywanie poziomów jasności scena po scenie, a nawet w poszczególnych klatkach. Dzięki większemu kontrastowi wyświetlane obrazy są bardziej szczegółowe, a gama kolorów - bogatsza. Wszystko to sprawia, że HDR10+ pozwala wyświetlać obrazy znacznie bliższe reżyserskiej intencji.

Aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas oglądania treści HDR10+, Samsung współpracuje także z innymi branżowymi liderami, tworząc cały ekosystem. Wcześniej firma współpracowała z Colorfront, poprawiając funkcjonalność pracy HDR10+ w zarządzaniu postprodukcją za pomocą Transkodera Colorfront. Nawiązała również partnerstwo z MulticoreWare w celu ukończenia integracji wsparcia HDR10+ z kodem wideo o wysokiej efektywności x265 (HEVC), dostępnym bezpłatnie w ramach licencji typu open source i używanym przez wielu popularnych komercyjnych dostawców systemów kodowania, w tym Telestream, Haivision oraz Rohde i Schwarz.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto