A A A

Samsung myśli o skopiowaniu mózgu

27 września 2021, 10:20
Południowokoreańska firma proponuje sposób odtworzenia struktury ludzkiej sieci neuronowej w układzie scalonym.
Samsung myśli o skopiowaniu mózgu

Mózgowe kopiuj-wklej

Zespół specjalistów z firmy Samsung Electronics oraz badacze z Uniwersytetu Harvarda opublikowali artykuł przedstawiający sposób zbudowania modelu ludzkiego mózgu wprost w układzie pamięci.

Naukowcy proponują wykorzystanie zestawu nanoelektrod, który będzie wnikał do neuronów oraz rejestrował z dużą dokładnością wysyłane przez nie impulsy elektryczne. Odpowiednia liczba takich zapisów pozwoliłaby określić, które neurony łączą się ze sobą oraz jak silne są to połączenia.

W rezultacie powstałaby mapa, którą dałoby się odtworzyć w półprzewodnikowym układzie pamięci (takim jak flash), przy czym jej komórki byłyby połączone za pomocą ścieżek o różnej przewodności. Odpowiadałaby ona sile połączeń między neuronami.

Badacze są zdania, że skonstruowany w ten sposób układ będzie mieć charakterystyczne cechy mózgu, takie jak niski pobór energii, funkcje poznawcze, zdolność uczenia się oraz adaptowania do otoczenia.

fot. Samsung


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto