A A A

Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 - turbodoładowany Polaris

25 lipca 2016, 14:30
Sapphire Technology zaprezentowało nową kartę graficzną Nitro+ Radeon RX 480. To pierwsza niereferencyjna konstrukcja w ofercie Sapphire z rodziny Polaris.
Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 - turbodoładowany Polaris

Kartę graficzną Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 zaprojektowano z myślą o graniu w rozdzielczości 1440p na wysokich ustawieniach graficznych. Konstrukcja oparta jest na GPU o architekturze Graphics Core Next 4-tej generacji, w której poprawiono m.in. silnik geometrii i zwiększono rozmiar pamięci podręcznej. Wariant z 8 GB pamięci wyposażono w rdzeń z 2304 procesorami strumieniującymi, które fabrycznie podkręcono aż do 1342 MHz w trybie Boost. Pamięć GDDR5 taktowana jest zegarem 2000 MHz i operuje na 256-bitowej magistrali. Wersję z 4 GB pamięci VRAM podkręcono fabrycznie do wartości 1306 MHz na rdzeniu w trybie Boost. Pamięć w tej wersji pracuje z częstotliwością 1750 MHz.

Potężna specyfikacja i optymalizacje architektury, a także zestaw technologii AMD LiquidVR zapewniają świetne wrażenia w wirtualnej rzeczywistości (karta osiąga wynik ponad 6.3 w teście Steam VR Performance), dostępne dotąd tylko ze znacząco droższymi układami. Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 jest przy tym jeszcze bardziej przyjazny użytkownikom VR dzięki dwóm portom HDMI. Pozwala to podłączyć monitor HD i gogle VR jednocześnie.

Udoskonalone chłodzenie Dual-X

Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów pierwszej niereferencyjnej konstrukcji Sapphire z rdzeniem Polaris są wentylatory. Karta Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 wykorzystuje ulepszone chłodzenie Dual-X. Składają się na nie dwa 95-milimetrowe wentylatory o podwójnym łożysku kulkowym, których żywotność jest dłuższa o nawet 85% względem łożysk ślizgowych. Poprawiony kształt łopatek pozwolił osiągnąć tę samą wysoką wydajność chłodzenia przy pracy cichszej o nawet 10% względem poprzedniej generacji kart.

W służbie wentylatorom

Kolejną nowością związaną z wentylatorami jest system Fan Check. Pozwala on na monitorowanie sprawności wentylatorów przeprowadzając pomiar ich wydajności za pośrednictwem aplikacji Sapphire TriXX 3.0 (dostępnej już wkrótce). W razie wykrycia jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem wentylatora użytkownik może skontaktować się z pomocą techniczną Sapphire i w ramach gwarancji zamówić wymiennik bez konieczności odsyłania całej karty graficznej do serwisu.

Dla łatwego oczyszczania i ewentualnej wymiany wentylatora Sapphire wprowadziło też w swojej wersji Radeona RX 480 system Quick Connect. Za tą nazwą skrywa się znacząco uproszczony montaż wentylatora oparty na wygodnym zaczepie i tylko jednej łatwo dostępnej śrubce, bez konieczności odkręcania obudowy czy innych części karty.

Usprawniony system Intelligent Fan Control III całkowicie wyłącza wentylatory przy niskim obciążeniu układu. Dzięki wprowadzeniu technologii NITRO CoolTech aktywne chłodzenie uruchamia się dokładnie przy 52 stopniach Celsjusza, stanowiąc rozsądny kompromis pomiędzy skutecznością chłodzenia a głośnością karty.

Niech stanie się jasność

W dzisiejszych czasach dla fanów grania na PC wygląd sprzętu jest niemal równie istotny co jego wydajność. W nowej karcie Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 zainstalowano subtelne podświetlenie logotypu Sapphire diodami LED RGB. Użytkownik może spersonalizować styl podświetlenia za pomocą aplikacji TriXX 3.0 (dostępnej wkrótce) lub przycisku na rewersie karty. System NITRO Glow uwzględnia zestaw pięciu predefiniowanych trybów podświetlenia, w tym w zależności od szybkości obrotowej wentylatorów i temperatury GPU. Podświetlenie może też zostać całkowicie wyłączone.

Więcej, więcej mocy

Entuzjastów podkręcania powinien ucieszyć fakt, że firma Sapphire wyposażyła swoją nową kartę w kilka elementów specjalnie im dedykowanych. Funkcja NITRO Boost pozwala z użyciem fizycznego przełącznika na karcie zwiększyć zegar w trybie Boost i limit poboru energii elektrycznej, umożliwiając jeszcze wyższe taktowania. Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 wyposażono również w 8-pinowe złącze zasilania, uwalniając potencjał podkręcania. Pomocne w osiąganiu wysokich taktowań będą wysokiej jakości komponenty - dławiki Black Diamond Mark 4 (chłodniejsze o 15% względem poprzedniej generacji) i kondensatory o długiej żywotności.

Blask Polaris

Nowy rdzeń AMD Polaris wyprodukowano w litografii FinFET 14 nm. Bardzo wysoka efektywność energetyczna rdzenia stoi u podstaw wysokiej kultury pracy i potencjału podkręcania, jakimi cechuje się Sapphire Nitro+ Radeon RX 480.

Radeon w najnowszej odsłonie to także szereg nowości w silniku wyświetlania. Karta Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 obsługuje nową generację wyświetlaczy z technologią High Dynamic Range (HDR). Obraz HDR charakteryzuje się znacznie szerszym zakres barw i współczynnikiem kontrastu, sprawiając że gry i filmy wydają się jeszcze żywsze i bliższe rzeczywistości. GPU Radeon nowej generacji to także obsługa najnowszych wyjść HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4, co przekłada się na wsparcie monitorów takich jak: 1080p @240Hz, 1440p @240Hz, 4K @120Hz a nawet ultraszerokich 1440p @190Hz.

Rdzeń Polaris uwzględnia też sprzętowy koder i dekoder wideo w rozdzielczości 4K z wykorzystaniem kodeka H.265 do 60 klatek na sekundę, pozwalając na nową jakość streamów i nagrań z gier bez spadków wydajności.

Karta Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 będzie dostępna w polskich sklepach w ciągu najbliższych kilku dni.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto