A A A

Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB

9 listopada 2014, 14:00
Odpowiadając na coraz większe zapotrzebowanie na pamięć dedykowaną systemowi graficznemu, firma Sapphire uzupełnia rodzinę Radeon R9 o model R9 290X Vapor-X 8GB. Wyposażona w podwójną ilość pamięci nowa karta graficzna znajdzie zastosowanie w najbardziej wymagających warunkach.
Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB

U podstaw konstrukcji leży najwydajniejsza i najbardziej zaawansowana niereferencyjna „grafika" Sapphire R9 290X Vapor-X Tri-X. Karta jest wyposażona w procesor graficzny Hawaii XT zawierający 2816 procesorów strumieniowych. Jest on taktowany zegarem 1030 MHz, a współpracujące z nim 8 GB pamięci GDDR5 pracuje z częstotliwością 1375 MHz. Dzięki dodatkowej pamięci zainstalowanej w układzie karta wydajnie obsłuży gry w rozdzielczościach wyższych od Full HD, aż do 4K. Obecnie także coraz więcej nowych gier oferuje oprawę graficzną z teksturami bardzo wysokiej jakości, która pociąga za sobą zwiększone wymagania pojemności pamięci graficznej.

Tak jak standardowa wersja karty R9 290X Vapor-X, podobnie i edycja 8GB oferuje pakiet innowacyjnych, autorskich rozwiązań Sapphire w sferze chłodzenia i zasilania:

  • Cooler Vapor-X z komorą parową i potrójnym układem wentylatorów Tri-X zapewnia ciche i efektywne chłodzenie,
  • Rozpraszacz ciepła płytki PCB znacząco obniża jej temperaturę,
  • Stabilne działanie akceleratora gwarantuje cyfrowy kontroler napięcia i 10-fazowa sekcja zasilania Aero10 z tranzystorami Direct-FET i dławikami Sapphire Black Diamond o zwiększonej trwałości,
  • Intelligent Fan Control (inteligentna kontrola wentylatorów, IFC), dzięki której w danej chwili pracuje tylko tyle wiatraków, ile potrzeba,
  • Praktyczny wskaźnik temperatury z dynamicznym podświetleniem LED w efektowny sposób pokazuje temperaturę karty.

Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Karta obsługuje technologię AMD Eyefinity (bez konieczności używania aktywnych adapterów), a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej. R9 290X Vapor-X 8GB posiada dwie kości BIOS, dzięki czemu użytkownik może być pewien sprawnego działania zarówno w systemach klasycznych, jak i tych obsługujących tryb UEFI.

Tak jak wszystkie modele serii R9, karta Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB w pełni wspiera biblioteki DirectX 11.2, OpenGL 4.3 oraz API Mantle. W przyszłości będzie też obsługiwać kolejną wersję bibliotek firmy Microsoft, DirectX 12, której debiut nastąpi w roku 2015. Najnowsza architektura GCN oznacza też wsparcie dla technologii AMD TrueAudio, która w obsługujących ją grach dostarcza lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.

Sugerowana cena detaliczna karty graficznej SAPPHIRE R9 290X Vapor-X 8GB wynosi około 1859 zł brutto.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto