A A A

Ściąganie SIM-locków będzie darmowe?

7 kwietnia 2010, 13:03
Ściąganie SIM-locków będzie darmowe?

Operatorzy telefonii komórkowej, którzy w zamian za ściągnięcie blokady SIM-lock z aparatu telefonicznego pobierają opłaty - łamią prawo - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK twierdzi, że pobieranie opłat za ściągnięcie SIM-locka przez operatorów komórkowych jest niezgodne z prawem i taki proceder utrudnia również konsumentom zmianę na innego operatora. Podobnego zdania, co Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest również sąd - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

"Brak jest podstaw do pobierania takich opłat. Biorąc pod uwagę, że po wygaśnięciu umowy usługa ta jest bezpłatna, naszym zdaniem pobieranie opłaty pełni de facto funkcję dodatkowej kary umownej, która jest nieuzasadniona w świetle prawa telekomunikacyjnego, a jednocześnie stanowi dodatkową barierę mającą zniechęcić konsumenta do ewentualnej zmiany operatora - mówi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

SIM-lock to zabezpieczenie w oprogramowaniu telefonów komórkowych, które zakładane  jest przez producenta na życzenie operatora danej sieci komórkowej. Blokada SIM-lock powoduje brak autoryzacji kart SIM pochodzących od innych operatorów.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto