A A A

Ściąganie SIM-locków będzie darmowe?

7 kwietnia 2010, 13:03
Ściąganie SIM-locków będzie darmowe?

Operatorzy telefonii komórkowej, którzy w zamian za ściągnięcie blokady SIM-lock z aparatu telefonicznego pobierają opłaty - łamią prawo - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK twierdzi, że pobieranie opłat za ściągnięcie SIM-locka przez operatorów komórkowych jest niezgodne z prawem i taki proceder utrudnia również konsumentom zmianę na innego operatora. Podobnego zdania, co Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest również sąd - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

"Brak jest podstaw do pobierania takich opłat. Biorąc pod uwagę, że po wygaśnięciu umowy usługa ta jest bezpłatna, naszym zdaniem pobieranie opłaty pełni de facto funkcję dodatkowej kary umownej, która jest nieuzasadniona w świetle prawa telekomunikacyjnego, a jednocześnie stanowi dodatkową barierę mającą zniechęcić konsumenta do ewentualnej zmiany operatora - mówi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

SIM-lock to zabezpieczenie w oprogramowaniu telefonów komórkowych, które zakładane  jest przez producenta na życzenie operatora danej sieci komórkowej. Blokada SIM-lock powoduje brak autoryzacji kart SIM pochodzących od innych operatorów.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto