A A A

Serwery kontrolujące groźny Emotet przejęte

28 stycznia 2021, 12:40
Jeden z najbardziej niebezpiecznych botnetów na świecie został zlikwidowany
Serwery kontrolujące groźny Emotet przejęte

Akcja organów ścigania z ośmiu krajów zakończyła się sukcesem

Wspólne działania policji sześciu krajów europejskich oraz Europolu, a także organów ścigania w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych doprowadziły do przejęcia kontroli nad setkami serwerów, z których rozsyłane było najbardziej niebezpieczne złośliwe oprogramowania na świecie - Emotet. Program był używany do kradzieży miliardów dolarów od firm i prywatnych obywateli na całym świecie. Niemiecka policja twierdzi, że infekcje wywołane przez trojana spowodowały w ich kraju straty w wysokości co najmniej 14,5 mln euro.

 

Groźny jak Emotet

Emotet był zaangażowany w 30% ataków złośliwego oprogramowania - jego likwidacja będzie więc miała istotny wpływ na środowisko cyberprzestępcze. Część przejętej infrastruktury znajdowała się w Charkowie. Władze Ukrainy opublikowały na YouTube film z akcji likwidacyjnej - widzimy pokój ze stosami kart bankowych, gotówki i plątaniną kabli sprzętu komputerowego. Ukraińska policja nie poinformowała jednak, czy dokonano aresztowań.

Dochodzenie w sprawie Emoteta ujawniło również bazę danych zawierającą skradzione adresy e-mailowe, nazwy użytkowników i hasła. Likwidacja infrastruktury botnetu Emoteta jest wynikiem dwóch lat skoordynowanych prac organów ścigania.

fot. Europol


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto