A A A

Sharp zaprezentował prototyp telewizora nowej generacji

6 września 2011, 10:08
Sharp zaprezentował prototyp telewizora nowej generacji

Na targach IFA 2011 Sharp zaprezentował ekran ekran Super Hi-Vision. Telewizory następnej generacji, z ok. 33 milionami pikseli (7680 x 4320) będą miały 16 razy większą rozdzielczość niż dzisiejsze telewizory HD.

Firma Sharp rozpoczęła badania dotyczące technologii LCD (ang. liquid crystal display) już w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Pierwsze rozwiązanie gotowe do wejścia na rynek firma Sharp zaprezentowała już w 1973 roku. Był to pierwszy wyświetlacz ciekłokrystaliczny zainstalowany w kalkulatorze kieszonkowym. Dalsze produkty weszły do użytku w latach 80-tych i 90-tych, charakteryzując się coraz większą liczbą pikseli i tym samym większą rozdzielczością. Zawsze mając przed sobą cel osiągnięcia wyraźniejszych i bardziej kontrastowych obrazów, firma Sharp utrzymywała swoją czołową pozycje w sektorze LCD. Na krótko przed początkiem nowego milenium, w roku 1999 firma Sharp wprowadziła na rynek pierwszy na świecie telewizor LCD z przekątną ekranu równą 20 calom (50 cm).

Od tego czasu format HD z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli stał się standardem. Firma Sharp nieprzerwanie pracuje nad dalszymi innowacjami w dziedzinie wyświetlaczy LCD i już teraz ma w swojej ofercie dla zainteresowanych kontrahentów monitory 4K2K o przekątnej 162 cm służących jako komponenty do wielkoformatowych ekranów i rozwiązań digital signage. Następna generacja ekranów wysokiej rozdzielczości ma 4096 x 2160 pikseli, co daje czterokrotnie większą rozdzielczość niż w tradycyjnych systemach HD. Dzięki tej niezwykle wysokiej rozdzielczości, wideo konferencje z dużą liczbą uczestników lub kamerek internetowych mogą być oglądane jednocześnie na jednym ekranie o pełnej rozdzielczości. Co więcej, w przemyśle wysoka rozdzielczość daje wyraźniejszy obraz systemów kontroli złożonych procesów wytwórczych. Ta cecha jest również kluczowa w zastosowaniach medycznych, na przykład w diagnostyce obrazowej. Ekran posiadający 6,6 milinów pikseli pozwala na dokładną analizę obrazów rentgenowskich czy tomografii komputerowej. W branży filmowej technologia LCD 4K2K jest stosowana podczas obróbki końcowej. Dzięki 4K2K montażyści mogą przeglądać niezredagowany materiał w jego oryginalnej rozdzielczości, co pozwala na bardziej precyzyjną obróbkę.

We współpracy z japońskim nadawcą, telewizją publiczną NHK, Sharp stworzył prototyp - 8K4K. Posiada on około 33 milionów pikseli (7680 x 4320), co daje ponad 16-krotnie większą rozdzielczość w porównaniu z dotychczasowymi telewizorami HD. Monitor ten, jako pierwszy na świecie, jest w stanie wyświetlać obrazy w formacie Super Hi-Vision, formacie telewizji przyszłości, również znanym pod nazwą Ultra High Definition Television (UHDTV).

Doskonały obraz w modelu 8K4K został osiągnięty dzięki szeregowi zastosowanych rozwiązań, a zwłaszcza dzięki opatentowanej technologii UV2A firmy Sharp. System ten oparty jest na procesie umożliwiającym pozycjonowanie ciekłych kryształów w panelu LCD przy użyciu światła UV. Precyzyjne wyrównanie położenia molekuł w konkretnym kierunku jest krytycznym parametrem dla osiągnięcia wysokiego współczynnika dynamicznego kontrastu i zwiększenia o ponad 20% współczynnika apertury. Zwiększony kontrast i współczynnik apertury daje niezwykle wysoką jakość obrazu, pozwalając na niezapomniane przeżycia podczas oglądania żywych i realnych sekwencji na ekranie.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto