A A A

Sieć 5G bez sprzętu Huaweia

25 maja 2020, 09:10
Brytyjczycy przygotowują się do wycofania urządzeń chińskiego potentata z sieci telekomunikacyjnych.
Sieć 5G bez sprzętu Huaweia

Do 2023 r. z brytyjskich systemów transmisyjnych zniknie sprzęt koncernu Huawei.

Informację taką podał „Financial Times". Według dziennika po miesiącach stawiania oporu premier Boris Johnson uległ namowom administracji Donalda Trumpa, który już od ubiegłego roku nalegał, aby Wielka Brytania zablokowała możliwość wykorzystywania urządzeń firmy Huawei we własnych sieciach teletransmisyjnych.

 

Jednak zniknie

Wykorzystanie sprzętu produkowanego przez Huaweia w brytyjskich sieciach 5G zostało ograniczone już na początku br. do najmniej wrażliwych części systemów. Johnson powiedział w styczniu, że nie ma wielu zamienników dla krajowej infrastruktury 5G, a przedstawiciele operatora Vodafone stwierdzili, że usunięcie chińskiego sprzętu z sieci będzie niezwykle kosztowne.

Wygląda jednak na to, że członkowie rządzącej w Wielkiej Brytanii partii konserwatywnej zdecydowali się na usunięcie technologii Huaweia z krajowej infrastruktury 5G i pozostałej części jej sieci telekomunikacyjnej do 2023 r. – informuje „Financial Times". Jako powód takiego posunięcia podają obawy o bezpieczeństwo narodowe; tego samego argumentu używają władze USA.

Prezydent Donald Trump podpisał w maju ubiegłego roku rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom kupowania za granicą urządzeń telekomunikacyjnych, które mogą narazić na szwank bezpieczeństwo kraju. Nie wymieniono przy tym żadnej firmy, ale rozporządzenie jest uznawane za sposób wykluczenia chińskich firm, takich jak ZTE i Huawei, z prowadzenia działalności w USA. W zeszłym tygodniu Trump przedłużył termin obowiązywania zakazu do 2021 r.

fot. Huawei


Adam Wiśniewski
Tagi: Huawei, 5G
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto