A A A

Sieć społecznościowa Trumpa naruszy licencję kodu źródłowego?

22 października 2021, 13:00
Twórca oprogramowania Mastodon będzie rozmawiał z prawnikami w sprawie TRUTH Social.
Sieć społecznościowa Trumpa naruszy licencję kodu źródłowego?

Donald Trump zakłada nowy biznes

Były prezydent USA Donald Trump ogłosił, że zakłada własną sieć społecznościową. Ma ona być odpowiedzią na „tyranię Big Tech-u" i nosić znamienną nazwę TRUTH Social (społeczność prawdy). Tyrania, o której mówi prezydent, polega na zablokowaniu jego kont w największych sieciach społecznościowych po zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia br. Mimo upływu czasu konta pozostają zawieszone, choć Trump domaga się ich przywrócenia. W takiej sytuacji decyzja o utworzeniu własnej sieci TRUTH Social w zasadzie nie dziwi.

 

Naruszenie licencji otwartego kodu źródłowego?

Pojawił się jednak problem z oprogramowaniem, na którym bazować ma TRUTH Social. Twórca otwartego kodu źródłowego nazywającego się Mastodon (bo z niego właśnie korzystać będzie sieć Trumpa) pozwala swobodnie go używać i modyfikować podstawowy kod, jeżeli przestrzegana jest jego licencja. Warunku tego może nie spełniać sieć społecznościowa TRUTH.

Eugen Rochko, twórca Mastodonu, poinformował „Talking Point Memo", że zamierza zasięgnąć porady prawnej w tej sytuacji. Podkreśla, że zgodność z licencją AGPLv3, czyli obowiązującą dla kodu Mastodon, jest bardzo ważna nie tylko dla niego, ale i innych programistów, ponieważ stanowi jedyną podstawę i kluczowy warunek udostępniania kodu za darmo.

Mastodon powstał w październiku 2016 r. Został już wykorzystany do utworzenia i rozwijania kilku niszowych sieci społecznościowych.

fot. geralt – Pixabay

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
restaumator
22 października 2021, 13:14
Niech ci ultrakonserwatyści (odpowiednnik naszych korwiniaków) stworzą sobie osobny internet. Wszyscy marzymy o tym :)
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto