A A A

Siedem sposobów na bezpiecznego smartfona

7 lipca 2016, 12:00
Dzisiejsze telefony są coraz bardziej wydajne i zaskakują mnogością funkcji. Natomiast niewiele zmienia się w zakresie ich ochrony, bezpieczeństwo wciąż pozostaje piętą achillesową ich producentów. Specjaliści z G DATA udzielają kilku wskazówek pozwalających skutecznie zabezpieczyć Twoje urządzenie mobilne.
Siedem sposobów na bezpiecznego smartfona

Pierwszy mobilny wirus Cabir pojawił się 12 lat temu i atakował telefony z systemem operacyjnym Symbian. Nie był zbyt groźny, a ze smartfonów korzystali nieliczni abonenci telefonii komórkowej. Dziś mało kto pamięta o Symbianie, a w samym 2015 roku analitycy z G DATA SecurityLabs wykryli 2,3 mln nowych form ataków na urządzenia przenośne z Androidem! Na system z którego korzysta ponad 70 procent Polaków.

Co zrobić, aby zapobiec infekcji Twojego smartfona?

1. Zainstaluj na telefonie oprogramowanie antywirusowe, zwłaszcza jeśli jesteś użytkownikiem smartfona z systemem operacyjnym Android. Najczęściej oprogramowanie takie oferuje kompleksowe zabezpieczenie urządzeń mobilnych z Androidem. Oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, szkodliwymi aplikacjami i innymi zagrożeniami z internetu, system chroni przed konsekwencjami zgubienia lub kradzieży sprzętu.

2. Wykorzystaj filtr połączeń głosowych i wiadomości SMS, pozwalający na blokowanie połączeń przychodzących i wychodzących, w tym m.in numerów premium o podwyższonej opłacie.

3. Zabezpiecz się przed utratą urządzenia. Co stanie się z danymi jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony? W jego pamięci znajduje się zazwyczaj wiele zdjęć, e-maili, informacji czy haseł. Strach pomyśleć co może się stać jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Dlatego warto skorzystać z aplikacji bezpieczeństwa, oferujących funkcje zdalnego kasowania danych, blokady urządzenia lub jego lokalizację za pomocą sygnału GPS.

4. Wykonuj regularnie kopie zapasowe danych znajdujących się na telefonie. Służą do tego zewnętrzne aplikacje i programy lub narzędzia dostarczane przez producenta. Backup możesz zapisać na dysku komputera, pamięci przenośnej lub w chmurze.

5. Instaluj i kupuj aplikacje pochodzące wyłącznie z zaufanych platform AppStore czy Google Play. Nie korzystaj z darmowych okazji, bowiem „atrakcyjna" aplikacja może być nośnikiem groźnych wirusów.

6. Publiczne sieci Wi-Fi nie są bezpieczne. Ale jeśli jesteś zmuszony z nich korzystać, nigdy nie realizuj transakcji bankowych, zakupów online, a także nie przesyłaj wrażliwych danych.

7. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny. Starsza wersja oprogramowania stanowi poważne zagrożenie dla smartfona, ponieważ hakerzy mogą wykorzystać niezałatane luki występujące w aplikacji.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
granat12
19 lipca 2016, 18:09
U mnie młody ma dostęp do tabletu i bez skutecznego zabezpieczenia byłoby krucho, bo już kiedyś to przetrenowałem, jak mi posciagał mnóstwo syfu. Nie istotne czy na Androidzie czy na kompie, te reguły obowiązują wszędzie.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto