A A A

Śledztwo FBI w sprawie włamania do ukraińskiego koncernu energetycznego

17 stycznia 2020, 12:10
Hakerzy powiązani z Rosją włamali się do bazy ukraińskiego koncernu energetycznego. Zdarzenie może mieć związek z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA.
Śledztwo FBI w sprawie włamania do ukraińskiego koncernu energetycznego

Ukraina podejrzewa hakerów powiązanych z rosyjską armią o próbę kradzieży danych z ukraińskiego koncernu energetycznego Burisma. Informację podał „New York Times", a dochodzenie w sprawie prowadzi Federalne Biuro Śledcze (FBI). Zainteresowanie amerykańskich służb specjalnych wynika z tego, że członkiem rady nadzorczej Burismy jest Joe Biden, syn prawdopodobnego kontrkandydata prezydenta Donalda Trumpa w kolejnych wyborach.

Wciąż nie są jasne przyczyny włamania, ale nie wyklucza się, że jego celem mogło być szukanie materiałów potencjalnie obciążających Bidenów przed startującą w 2020 roku kampanią wyborczą. W podobnych okolicznościach w 2016 roku wyciekły kompromitujące Hilary Clinton e-maile, wcześniej skradzione przez rosyjskich hakerów.

Prawdopodobnie ataku na Burismę dokonano poprzez tworzenie fałszywych stron logowania oraz e-maili, które trafiły do pracowników koncernu. Część z nich mogła nie zauważyć, że udostępnia swoje dane przestępcom.

Sprawcą ataku jest najprawdopodobniej grupa hakerska GRU (znana też jako Fancy Bear lub APT 28). To jedno z najbardziej zaawansowanych pod względem posiadanej technologii ugrupowań, finansowane przez rosyjski rząd. Na razie komentarza w tej sprawie nie udzieliła jednak żadna ze stron – ani FBI, ani Burisma, ani rosyjska ambasada.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto