A A A

Słowacy będą latać samochodami

24 stycznia 2022, 14:40
Urząd transportu na Słowacji wydał zgodę na używanie pojazdów AirCar.
Słowacy będą latać samochodami

AirCar: ruszy masowa produkcja

Pojazd jest wyposażony w dwa elektryczne silniki BMW i może przewozić dwie osoby. Rozwija prędkość 190 kilometrów na godzinę. Otrzymał wymagane pozwolenia po przeprowadzeniu 200 startów i lądowań w czasie 70 godzin prób.

Prototyp maszyny AirCar stworzyła słowacka firma Klein Vision, a zrobiło się o niej głośno na całym świecie po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku samochód przeleciał w ciągu 35 minut z miejscowości Nitra do Bratysławy.

Stefan Klein, twórca pojazdu, właściciel firmy i pilot testowy w jednym, po otrzymaniu certyfikatu zdolności do lotu powiedział, że otrzymany dokument „(...) otworzył drzwi do masowej produkcji bardzo wydajnych samochodów latających".

Nowa definicja samochodu

René Molnár, dyrektor Wydziału Lotnictwa Cywilnego w słowackim urzędzie transportu, powiedział, że pojazd zdefiniował nową kategorię samochodu sportowego i niezawodnego samolotu. Uznał, że jego certyfikacja to fascynujące wyzwanie.

„Bezpieczeństwo transportu jest naszym najwyższym priorytetem. AirCar łączy najlepsze innowacje ze środkami bezpieczeństwa zgodnymi ze standardami EASA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego)" – dodał Molnár.

Pojazdy latające cieszą się coraz większym zainteresowaniem inżynierów i producentów samochodów i lotnictwa, którzy chcą tworzyć bardziej ekologiczne i wydajniejsze środki transportu.

General Motors, Airbus, Intel i Boeing to uznane marki, które w ostatnich latach zainwestowały w elektryczne samoloty pionowego startu i lądowania (eVTOL).

fot. AirCar

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto