A A A

Smartfon pomaga kontrolować dostarczanie leków do mózgu

9 sierpnia 2019, 14:50
Naukowcy z Korei i Stanów Zjednoczonych skonstruowali urządzenie, którym z pomocą wszczepu mózgowego zarządzanego smartfonem można kontrolować obwody neuronalne.
Smartfon pomaga kontrolować dostarczanie leków do mózgu

Jak donosi Nature Biomedical Engineering, wynalazek pozwala na podawanie leków wprost do mózgu i stosowanie precyzyjnej terapii światłem ukierunkowanej na konkretne neurony. Urządzenie skonstruowane przez zespół naukowców z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i techniki (KAIST) oraz Uniwersytet Kolorado w Boulder wykorzystuje specjalne wkłady z lekami, przypominające wyglądem klocki Lego, oraz potężne energooszczędne łącze Bluetooth, a cały system jest sterowany za pomocą eleganckiego i prostego interfejsu użytkownika na smartfonie. – Bezprzewodowe urządzenie umożliwia długotrwałą neuromodulację chemiczną i optyczną, która nigdy wcześniej nie była możliwa – mówi Raza Qazi, jeden z badaczy KAIST.

Zamiast rurek – Bluetooth
Bezprzewodowa technologia znacznie przewyższa konwencjonalne metody stosowane dotąd przez neurobiologów, polegające na stosowaniu sztywnych metalowych rurek i światłowodów. Oprócz ograniczenia ruchu pacjenta na skutek połączenia z nieporęcznym sprzętem, ta sztywna struktura powodowała zwykle uszkodzenia miękkiej tkanki mózgowej i nie nadawała się do długotrwałego stosowania. Nowa technologia pozwala na podawanie preparatów przez sondę o grubości ludzkiego włosa, na końcu której dodatkowo znajduje się dioda LED, mniejsza od ziarenka soli, pozwalająca na stymulację neuronów światłem.

Do leczenia bólu i depresji
Urządzenie jest obecnie testowane na myszach, trwają już prace nad zastosowaniami klinicznymi. W przyszłości nowa technologia może być pomocna w wykrywaniu chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, a także w leczeniu uzależnień, depresji i bólu.

fot. KAIST

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto