A A A

Sony PXW-Z280 — kamkorder 4K z nowym przetwornikiem obrazu

9 kwietnia 2018, 12:00
Firma Sony powiększa swoją ofertę kamkorderów profesjonalnych XDCAM o nowy, flagowy model kompaktowy: PXW-Z280. Urządzenie jest wyposażone w trzy przetworniki CMOS Exmor R typu 1/2" zapewniające wysoką czułość F12 (59,94p).
Sony PXW-Z280 — kamkorder 4K z nowym przetwornikiem obrazu

3-układowy przetwornik i 10-bitowe kodowanie 4:2:2 obrazu 4K pozwalają uzyskać żywy materiał filmowy z subtelnymi przejściami tonalnymi. Dzięki udoskonalonym funkcjom sieciowym oraz uniwersalnemu zestawowi formatów i łączy rejestrowany obraz można natychmiast emitować na antenie. Nowa kamera idealnie nadaje się zatem dla stacji telewizyjnych, firm producenckich i twórców filmów dokumentalnych.

Projektanci modelu PXW-Z280 zadbali o łatwość jego użycia. Wprowadzili też nowe funkcje, jak system AF z zaawansowaną funkcją rozpoznawania twarzy. Można także wybrać tryb „AF priorytet twarzy", idealnie sprawdzający się podczas filmowania ludzi. Nowością jest tryb „AF tylko twarz", przeznaczony do użytku w bardziej zaawansowanych zastosowaniach obrazu 4K, na przykład przy nagrywaniu wywiadu bądź wykładu. Pomaga on automatycznie utrzymywać ostrość na określonej osobie, której twarz została wcześniej zarejestrowana w pamięci kamery. Obiektyw z 17-krotnym zoomem optycznym oraz trzy niezależne pierścienie z ogranicznikami ruchu umożliwiają szybkie, ale dokładne ustawianie ostrości, zbliżenia i przysłony.

Opracowany przez Sony, unikatowy elektroniczny filtr ND o zmiennej gęstości optycznej umożliwia sterowanie przezroczystością filtra w czasie zdjęć. Daje to pełniejszą kontrolę nad ekspozycją - bez pogorszenia rozdzielczości i głębi ostrości. Zgodność z krzywą S-Log3 pozwala nadać materiałowi piękny wygląd, a opracowany przez Sony system organizacji pracy „Instant HDR" eliminuje konieczność korekcji kolorów w nagranym obrazie.

Kamkorder PXW-Z280 jest wyposażony w zaawansowane funkcje sieciowe, które umożliwiają bezpieczną pracę w bezprzewodowych systemach ENG (ang. Electric News Gathering).

Kamera umożliwia przesyłanie na żywo materiału telewizyjnego o wysokiej jakości. Wykorzystywana jest wówczas technologia opracowana na potrzeby chmurowego serwisu ENG Sony XDCAM air oraz mechanizm QoS (Quality of Service). System łączności Dual Link, multipleksujący dwie sieci komórkowe, pozwala na przypisywanie metadanych planowania oraz na przeglądanie i przesyłanie nagranych ujęć ze zdalnych stacji telewizyjnych, za pośrednictwem chmury. Dodatkową elastyczność podczas produkcji zapewniają wbudowany moduł Wi-Fi oraz złącze sieci Ethernet. Umożliwiają one hybrydowe przesyłanie danych - łączem przewodowym i bezprzewodowym - a także podgląd obrazu i zdalne sterowanie z szeregu urządzeń: smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych itp.

Dzięki zgodności z wieloma formatami, jak XAVC Intra/Long, MPEG HD422, MPEG HD i DVCAM, kamera PXW-Z280 sprawdzi się w ugruntowanych systemach organizacji pracy. Jest też wyposażona w różne łącza potrzebne użytkownikom profesjonalnym. Po dodaniu sprzedawanego oddzielnie adaptera rolę nośnika nagrań mogą pełnić karty SxS i SD. Taka konfiguracja gwarantuje elastyczność niezbędną w nowoczesnej telewizji. Możliwy jest zapis czterokanałowego dźwięku, rejestrowanego z użyciem mikrofonu w stopce MI oraz niezależnych pokręteł regulacji poziomu. Dzięki dwóm stopkom MI użytkownik może równocześnie używać odbiornika do mikrofonu bezprzewodowego Sony z serii UWP-D oraz lampy wideo. Łącze 12G-SDI pozwala przesyłać sygnały 4K 50p/60p na duże odległości przy użyciu tylko jednego przewodu BNC.

Kamkorder PXW-Z280 będzie do nabycia od lipca 2018 r.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto