A A A

Sophos wydał aplikację chroniącą przed luką w plikach LNK

27 lipca 2010, 09:22
Sophos wydał aplikację chroniącą przed luką w plikach LNK

Sophos udostępnił dziś darmowe narzędzie do ochrony przed luką Windows w obsłudze skrótów .LNK, która pozwala na automatyczny rozruch niebezpiecznego kodu w przypadku, gdy przeglądamy pamięć USB z poziomu Eksploratora Windows.

Sophos Windows Shortcut Exploit Protection Tool zapewnia ochronę przed groźną dziurą we wszystkich wersjach systemu Windows. Exploit, znany także pod nazwą CPLINK, umożliwia skrótom (plikom .lnk) uruchomienie na komputerze złośliwego oprogramowania - bez jakiejkolwiek interakcji z użytkownikiem.

Darmowe narzędzie Sophos, dostępne do pobrania ze strony http://www.sophos.com/shortcut, przechwytuje pliki skrótów zawierające exploit, ostrzegając przed wykonywalnym kodem. Oznacza to koniec zagrożeń ze strony złośliwego kodu, wykorzystującego lukę .lnk.

"Jak dotąd widzieliśmy robaki Stuxnet i Dulkis, a także trojana Chymin usprawniającego rozprzestrzenianie i infekowanie komputerów. Stuxnet trafił na nagłówki, ponieważ jest wycelowany w systemy Siemens SCADA, które sterują krytyczną infrastrukturą krajową, taką jak elektrownie. Należy jednak pamiętać, że zagrożeni rootkitem są wszyscy użytkownicy," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Szczegóły o tym, jak wykorzystać tę lukę bezpieczeństwa są dostępne w sieci, a to oznacza, że hakerzy bez najmniejszych trudności mogą ją wykorzystać do kolejnych ataków."

"Nikt nie wie kiedy Microsoft wyda stosowną łatę dla tej luki bezpieczeństwa," ciągnął dalej Cluley. "Darmowe narzędzie Sophos może działać na równi z każdym oprogramaniem antywirusowym, zapewniając podstawową ochronę przed exploitem. W przeciwieństwie do propozycji Microsoft, nie wyłącza wyświetlania ikon skrótów, co oznacza mniej stresów podczas pracy z komputerem."


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościNowy patent Samsunga
8 kwietnia 2020
Koreański producent opatentował ekran, w którym zaokrąglone są wszystkie cztery boki.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto