A A A

SpaceX przymierza się do ruchomego Starlinka

9 marca 2021, 10:00
Firma Elona Muska stara się o licencję na świadczenie usług mobilnych.
SpaceX przymierza się do ruchomego Starlinka

Krok naprzód

Firma SpaceX zwróciła się do Federalnej Komisji Łączności (FCC) z prośbą o wydanie zgody na eksploatację terminali pozwalających łączyć się z internetem „stacjom naziemnym w ruchu".

 

Na razie ciężki kaliber

System Starlink jest obecnie testowany przez koło 10 tysięcy użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Satelitarne łącza do internetu są obsługiwane za pomocą kosztującego 499 dolarów zestawu złożonego z anteny i terminala; płacąc 99 dolarów miesięcznie można liczyć na prędkości transmisji od około 70 do 130 Mb/s.

Teraz SpaceX chce umieszczać terminale w pojazdach. Pod pojęciem „stacji naziemnych w ruchu" kryje się na razie dość ciężki sprzęt: statki morskie, samoloty, ciężarówki i kampery. Elon Musk chwilowo wykluscza montowanie terminali w samochodach osobowych.

List przesłany do FCC nie zawiera informacji na temat ewentualnych zmian w projekcie dotychczas wykorzystywanych urządzeń; mówi tylko, że „są one identyczne pod względem konstrukcji elektrycznej z wcześniej homologowanymi terminalami użytkownika" oraz o mocowaniach, które pozwalają zainstalować je w pojazdach, statkach i samolotach.

fot. SpaceX


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto