A A A

Spotify sprawdzi adres użytkownika

13 września 2019, 10:55
Operator serwisu muzycznego zamierza przeciwdziałać nadużyciom w wykorzystywaniu planu „Premium dla rodziny".
Spotify sprawdzi adres użytkownika

Kosztujący 29,99 złotych miesięcznie abonament rodzinny pozwala korzystać z usług strumieniowania maksymalnie sześciu osobom, o ile mieszkają one pod jednym dachem. Już w zeszłym roku szefowie firmy Spotify AB zaczęli podejrzewać, że część klientów ich oszukuje.

Najtańszy plan typu premium kosztuje 9,99 złotych, ale mogą z niego skorzystać tylko studenci; za standardowy abonament („Spotify Premium") trzeba zapłacić 19,99 złotych. Jest to suma czterokrotnie większa niż cena jednego konta w pakiecie rodzinnym. Operatorzy serwisu stwierdzili, że pojawiły się osoby, które nie są ze sobą spokrewnione ani nie mieszkają wspólnie, ale korzystają z udogodnień przeznaczonych dla rodzin.

Aby przeciwdziałać oszustwom zmieniono regulamin usługi „Spotify dla rodziny". W sekcji „Uprawnienia i weryfikacja" znalazł się zapis:

(...)
C. Od czasu do czasu możemy poprosić o ponowną weryfikację adresu zamieszkania użytkownika w celu potwierdzenia, że nadal spełnia on kryteria uczestnictwa.

Korzystamy z funkcji wyszukiwania adresów w usłudze Mapy Google, aby pomóc znaleźć i ustawić adres.
(...)

Zmiany w regulaminie nastąpiły w drugiej połowie sierpnia br. w Europie oraz 5 września br. w Stanach Zjednoczonych.

Po wyrażeniu chęci wykupienia abonamentu rodzinnego Spotify poprosi właściciela konta głównego (administracyjnego) o podanie adresu domowego z wykorzystaniem Map Google'a. Przedstawiciele serwisu zapowiedzieli, że każda osoba, która otrzyma konto podrzędne w planie rodzinnym, będzie musiała zrobić to samo lub włączyć usługi lokalizacyjne na swoich urządzeniach. Jak wynika z nowych zapisów, procedura taka będzie „od czasu do czasu" powtarzana.

Pierwszą próbę zabezpieczenia się przed osobami nadużywającymi abonamentu rodzinnego podjęto w zeszłym roku. Firma Spotify rozesłała wówczas do wybranych klientów wiadomości z prośbą o udostępnienie ich danych lokalizacyjnych za pomocą systemu GPS. Konsekwencją ewentualnej odmowy miało być usunięcie konta z serwisu. Taką metodę sprawdzania, czy użytkownicy planu „Premium dla rodziny" mieszkają wspólnie zarzucono jednak ze względu na liczne protesty.

Szefowie Spotify twierdzą, że dane lokalizacyjne będą wykorzystywane wyłącznie w celu sprawdzenia, czy konto rodzinne zostało założone zgodnie z regulaminem. Uzyskane informacje nie są przechowywane po zakończeniu procesu weryfikacji.

fot. Spotify


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
16 września 2019, 09:58
Jakim inwigilowaniem? O czym Ty teraz mówisz?
dawidsab
dawidsab
16 września 2019, 06:36
Witam! A co jeśli ktoś chce korzystać z serwisu, a nie zgadza się na taką inwigilację? :oczy: Wg. mnie to już za daleko zaszło z tym namierzaniem i inwigilowaniem użytkowników.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto