A A A

Spór Japonii z Koreą Południową skutkuje wzrostem cen pamięci DRAM

23 lipca 2019, 13:40
Rywalizacja obu państw utrudnia produkcję pamięci DRAM. Przy dużym obecnie zapotrzebowaniu, sytuacja może spowodować podwyżki cen elektroniki...
Spór Japonii z Koreą Południową skutkuje wzrostem cen pamięci DRAM

Wojna gospodarcza pomiędzy Japonią i Koreą Południową trwa, a pierwsze jej skutki mogą wkrótce dotknąć nabywców elektroniki. Wprowadzone przez Japonię ograniczenia eksportowe spowodowały utrudnienia w wytwarzaniu modułów pamięci DRAM. Sytuacji nie poprawia też ostatnia awaria zasilania w fabryce Toshiby. Firma wciąż pracuje nad wyeliminowaniem usterek i nie funkcjonuje jeszcze na pełnych obrotach.

Zajmujący się monitorowaniem cen pamięci serwis DRAMeXchange informuje o znaczącym wzroście kosztu produkcji pamięci. Cena chipu 8 Gb wykorzystywanego m.in. do produkcji kości RAM wynosi średnio 3,74 USD. Wzrost postępuje dość szybko – według serwisu jest to 23% od 5 lipca, a 14% w ciągu zeszłego tygodnia.

Techpowerup informuje, że zapasy pamięci DRAM jeszcze co prawda są, ale ograniczająca ich produkcję wojna handlowa zbiegła się akurat z okresem wzmożonego zapotrzebowania na ten komponent. Wiele firm elektronicznych składa teraz spore zamówienia, by wyprodukować nowe gadżety, które zamierza wprowadzić do sprzedaży w III i IV kwartale 2019 roku.

Jak natomiast pokazuje przypadek Galaxy Note 10, nie tylko z pamięciami jest obecnie kłopot. Jeżeli wzrost kosztów będzie długotrwały, najpewniej odbije się to wkrótce na tym, ile trzeba będzie zapłacić za nowe gadżety.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Tagi: RAM
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto