A A A

Spór o milion bitcoinów

8 grudnia 2021, 15:00
Craig Wright, który twierdzi, że wynalazł znane obecnie kryptowaluty, nie musi dzielić się sumą 1,1 mln bitcoinów.
Spór o milion bitcoinów

Milion w kieszeni

Australijski informatyk Craig Wright wygrał proces cywilny z rodziną swojego zmarłego w 2013 roku przyjaciela i współpracownika Davida Kleimana.

Krewni Kleimana utrzymywali, że Wright jest im winien połowę z ponad miliona bitcoinów, które zostały wykopane w początkowym okresie istnienia tej kryptowaluty. Obecnie jest to równowartość ok. 50 mld dolarów.

Do tej pory nie rozstrzygnięto, kto jest pomysłodawcą bitcoina, chociaż to właśnie Craig Wright podaje się za projektanta tej kryptowaluty, posługującego się pseudonimem „Satoshi Nakamoto". Wright nigdy jednak nie udowodnił, że jest zarejestrowany jako użytkownik tych adresów w łańcuchu bloków (blockchainie) bitcoina, którymi posługiwał się Nakamoto. Anonimowy twórca BTC w 2012 roku przestał być widoczny online, a na jego adresach zanikła wszelka aktywność. Ogromne zasoby kryptowalut spoczywają na nich nienaruszone.

Chociaż sąd na Florydzie 6 grudnia zwolnił Wrighta z obowiązku podzielenia się bitcoinami z rodziną Kleimana, to zasądził dla dawnej spółki obu panów (W&K Info Defense Research LLC) 100 mln dolarów tytułem praw do własności intelektualnej.

Wright obiecał, że przekaże znaczną część otrzymanych bitcoinów na cele charytatywne,

fot. TheDigitalArtist – Pixabay


Piotr Bogucki
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto