A A A

Sprawdź, czy odwiedził Cię Pegasus

23 lipca 2021, 11:00
Dzięki organizacji Amnesty International możesz się dowiedzieć, czy podobnie jak prezydenci i premierzy padłeś ofiarą włamania.
Sprawdź, czy odwiedził Cię Pegasus

Zrób to sam

Amnesty International, należąca do organizacji i mediów, które przyczyniły się do wykrycia afery z programem Pegasus, oferuje narzędzie Mobile Verification Toolkit (MVT). Pozwala ono sprawdzić, czy w telefonie są ślady obecności pozostawione przez oprogramowanie szpiegujące izraelskiej firmy NSO.

Cała operacja polega na utworzeniu kopii zapasowej danych telefonu na osobnym komputerze i skontrolowaniu jej zawartości z wykorzystaniem MVT. Narzędzie jest obsługiwane za pomocą komend wpisywanych w wierszu polecenia, więc praca z nim wymaga pewnych umiejętności technicznych. Amnesty International przygotowała instrukcję, w której wyjaśnia jak używać MVT w systemach macOS i Linux.

Wydaje się, że narzędzie najlepiej działa w przypadku urządzeń z iOS-em. Amnesty International uprzedza, że rezultaty dla telefonów z Androidem są gorsze, ale nadal możemy sprawdzać potencjalnie złośliwe wiadomości SMS i pakiety APK.

 

Ameryka odporna

Historia Pegasusa sprawiła prawdopodobnie , że traktujemy nasze telefony bardziej ostrożnie. Uruchomienie udostępnionego narzędzia może złagodzić niektóre obawy jeśli dokonamy tego w naszym kraju. Prawdopodobnie nie jest to konieczne w USA. Według „The Washington Post" NSO Group twierdzi, że Pegasus nie może być używany w celu włamywania się do telefonów ze strefy numeracyjnej Stanów Zjednoczonych, a dochodzenie nie przyniosło żadnych dowodów na to, że Pegasus skutecznie włamał się do amerykańskich urządzeń.

Narzędzie MVT może co prawda zmniejszyć obawy o to, czy naruszana jest nasza prywatność, ale należy pamiętać, że nie trzeba sięgać po programy szpiegowskie, aby uzyskać prywatne informacje. Wystarczy bez zastanowienia wyrażać zgodę na wszystko, o co proszą aplikacje, aby np. ktoś zbudował pokaźną bazę danych z informacjami o lokalizacji telefonu.

fot. Adobe Stock


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto