A A A

Sprawdź, czy odwiedził Cię Pegasus

23 lipca 2021, 11:00
Dzięki organizacji Amnesty International możesz się dowiedzieć, czy podobnie jak prezydenci i premierzy padłeś ofiarą włamania.
Sprawdź, czy odwiedził Cię Pegasus

Zrób to sam

Amnesty International, należąca do organizacji i mediów, które przyczyniły się do wykrycia afery z programem Pegasus, oferuje narzędzie Mobile Verification Toolkit (MVT). Pozwala ono sprawdzić, czy w telefonie są ślady obecności pozostawione przez oprogramowanie szpiegujące izraelskiej firmy NSO.

Cała operacja polega na utworzeniu kopii zapasowej danych telefonu na osobnym komputerze i skontrolowaniu jej zawartości z wykorzystaniem MVT. Narzędzie jest obsługiwane za pomocą komend wpisywanych w wierszu polecenia, więc praca z nim wymaga pewnych umiejętności technicznych. Amnesty International przygotowała instrukcję, w której wyjaśnia jak używać MVT w systemach macOS i Linux.

Wydaje się, że narzędzie najlepiej działa w przypadku urządzeń z iOS-em. Amnesty International uprzedza, że rezultaty dla telefonów z Androidem są gorsze, ale nadal możemy sprawdzać potencjalnie złośliwe wiadomości SMS i pakiety APK.

 

Ameryka odporna

Historia Pegasusa sprawiła prawdopodobnie , że traktujemy nasze telefony bardziej ostrożnie. Uruchomienie udostępnionego narzędzia może złagodzić niektóre obawy jeśli dokonamy tego w naszym kraju. Prawdopodobnie nie jest to konieczne w USA. Według „The Washington Post" NSO Group twierdzi, że Pegasus nie może być używany w celu włamywania się do telefonów ze strefy numeracyjnej Stanów Zjednoczonych, a dochodzenie nie przyniosło żadnych dowodów na to, że Pegasus skutecznie włamał się do amerykańskich urządzeń.

Narzędzie MVT może co prawda zmniejszyć obawy o to, czy naruszana jest nasza prywatność, ale należy pamiętać, że nie trzeba sięgać po programy szpiegowskie, aby uzyskać prywatne informacje. Wystarczy bez zastanowienia wyrażać zgodę na wszystko, o co proszą aplikacje, aby np. ktoś zbudował pokaźną bazę danych z informacjami o lokalizacji telefonu.

fot. Adobe Stock


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto