A A A

Sprawiedliwość dosięgła sprawców 2 milionów infekcji komputerów

20 kwietnia 2011, 11:33
Sprawiedliwość dosięgła sprawców 2 milionów infekcji komputerów

W połowie kwietnia przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości wraz z agentami FBI zamknęli sieć komputerów zombie o nazwie Coreflood.

Coreflood, identyfikowany przez ESET jako Win32/Afcore, zainfekował ponad 2 miliony komputerów na całym świecie. Jego aktywność była bardzo dyskretna, przez co samo zagrożenie mogło pozostawać przez długi okres niezauważone. Według ekspertów z laboratorium antywirusowego ESET Coreflood skupiał się przede wszystkim na wykradaniu z komputerów swoich ofiar loginów i haseł do bankowości elektronicznej, numerów kart kredytowych, danych niezbędnych do logowania się do poczty e-mail czy serwisów społecznościowych. Coreflood potrafił również przechwytywać komunikację pomiędzy zainfekowanym komputerem, a serwisem bankowości elektronicznej, doprowadzając w ten sposób do kradzieży środków pieniężnych bezpośrednio z konta użytkownika. Internauci, których komputery zostały zainfekowane Win32/Afcore nie wiedzieli, że dołączyli do sieci zombie do chwili otrzymania wyciągu bankowego, na którym wyszczególniono podejrzane operacje. Według danych laboratorium antywirusowego ESET botnet Coreflood najwięcej kłopotu sprawiał w latach 2007 – 2009.

- W ostatnich miesiącach aktywność botnetu znowu nieznacznie wzrosła, dlatego wydaje się, że Departament Sprawiedliwości USA zadziałał w samą porę – skomentował zamknięcie Coreflood David Harley, ekspert bezpieczeństwa firmy ESET.

13 kwietnia br. w wyniku wspólnej akcji amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości oraz agentów biura FBI przejęto pięć serwerów C&C (Command and Control) kontrolujących zainfekowane Corefloodem komputery zombie oraz zamknięto dwadzieścia dziewięć domen, dzięki którym serwery C&C komunikowały się z komputerami zombie. Trzynaście osób odpowiedzialnych za powstanie i prowadzenie botnetu Coreflood usłyszało już zarzuty popełnienia przestępstwa elektronicznego, oszustwa bankowego oraz nielegalnego przechwytywania komunikacji elektronicznej użytkowników komputerów, które znalazły się pod kontrolą botnetu.

Zdaniem specjalistów z laboratorium antywirusowego firmy ESET unieszkodliwienie botnetu Coreflood, kolejnego w ostatnim czasie po Rustocku, nie oznacza, że użytkownicy mogą zapomnieć o tego typu zagrożeniach. Na miejscu Coreflooda z pewności wkrótce pojawi się kolejny botnet. Jak uchronić swój komputer przed dołączeniem do sieci zombie? Specjaliści z firmy ESET zalecają instalację oprogramowania antywirusowego oraz korzystanie z zapory osobistej lub pakietu bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również regularne aktualizowanie systemu operacyjnego.

Foto: stock.xchng / julosstock


Krzysztof Gudowski / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto