A A A

Sprzedaż komputerów spadnie nawet o 30%

23 marca 2020, 12:55
Optymistyczne szacunki mówią, że koronawirus spowoduje spadek sprzedaży komputerów osobistych o prawie 1/3.
Sprzedaż komputerów spadnie nawet o 30%

Nikt jeszcze nie wie, jak bardzo Covid-19 wpłynie na recesję gospodarczą, ale nikt też nie ma wątpliwości, że dożyliśmy chyba najgłębszego kryzysu od czasu II wojny światowej. Znaczny spadek sprzedaży komputerów jest jedną z oznak kurczenia się globalnej gospodarki.

Specjaliści szacują, że największe obniżenie poziomu zakupów sprzętu komputerowego odnotowane zostanie w pierwszym kwartale tego roku. Asus twierdzi, że w tym okresie może sprzedać o nawet 40% mniej urządzeń niż zwykle. Odbicie trendu spadkowego oczekiwane jest dopiero w trzecim kwartale, a przewidywania mówią o lepszej sprzedaży dopiero w ostatniej kwarcie 2020 r.

W Chinach, które powoli odżywają po dramacie, jaki wywołał koronawirus, wznawia się produkcję, ale największe rynki, czyli europejski i Ameryki Północnej, są zablokowane. A to dla światowej gospodarki nie wróży nic dobrego.

Spadek produkcji komputerów stacjonarnych i laptopów zabiją również rynek komponentów i surowców używanych do ich wytwarzania. A to oznacza, że po unormowaniu się sytuacji zdrowotnej na świecie może nie być łatwo wrócić do zadowalającego poziomu produkcji – potrzeba będzie wielu tygodni na odbudowę dostaw i zapasów niezbędnych komponentów.

Obecnie pracownicy w Europie i Ameryce Północnej, którzy masowo wysyłani są do pracy w domu, potrzebują nowego sprzętu. Zapotrzebowanie nie jest jednak na tyle duże, by mogło przełamać kryzys i w istotny sposób wpłynąć na wyraźny trend zniżkowy, który powodowany jest również tym, że wiele osób traci zatrudnienie.

Początkowe założenie, że Covid-19 spowoduje utratę pracy ok. miliona zatrudnionych w USA, wydawało się pesymistyczne i trudne do wyobrażenia. Dziś te szacunki oceniane są jako optymistyczne – analitycy Goldman Sachs twierdzą, że w najbliższych tygodniach bez pracy zostanie co najmniej 2,5 mln Amerykanów.

W czasach „zwykłych" recesji najmniej podatne na kryzys są duże korporacje. Jednak obecna sytuacja, w której nastąpiła nagła zmiana modelu pracy i wielu pracowników swoje obowiązki wykonuje zdanie, trudno nawet od tych największych wymagać normalnych zachowań. Konsumenci nie mogą więc oczekiwać szybkich uaktualnień systemów i programów, a firmy zajęte wdrażaniem systemu pracy domowej będą przez pewien czas zaangażowane w nieco inne obszary działania niż dostarczanie szybkich i świetnych produktów.

fot. yeiferr – Pixabay


Piotr Rabiej
Tagi: komputery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto