A A A

Stan Ohio pozwał Google'a za praktyki monopolowe

10 czerwca 2021, 08:00
Prokurator chce, by firma stała się przedsiębiorstwem użyteczności publicznej i zamiast danych użytkowników pobierała pieniądze za swe usługi.
Stan Ohio pozwał Google'a za praktyki monopolowe

To pierwszy na świecie pozew tego typu

Prokurator generalny Ohio Dave Yost złożył pozew, w którym zwrócił się do sądu o uznanie Google'a za przedsiębiorstwo użyteczności publicznej. – Google wykorzystuje swoją dominującą pozycję wśród wyszukiwarek internetowych, aby kierować mieszkańców Ohio do własnych produktów Google; to dyskryminujące i antykonkurencyjne – twierdzi Yost. – Kiedy jesteś właścicielem linii kolejowej, firmy elektrycznej lub wieży telefonicznej, musisz traktować wszystkich tak samo i zapewnić każdemu dostęp do usług - dodaje.

 

Google dyskryminuje konkurencję

Pozew złożony w sądzie powszechnym w hrabstwie Delaware jest uważany za pierwszy tego rodzaju. Ma na celu uznanie Google'a za takiego samego operatora jak firmy telekomunikacyjne, gazowe i elektryczne, który musi świadczyć swoje usługi każdemu, kto chce uiścić za to opłatę. - Zamiast opłaty Google gromadzi dane użytkowników – twierdzi Yost. Jego zdaniem gigant nie powinien mieć możliwości priorytetowego umieszczania własnych produktów, usług i witryn w wynikach wyszukiwania.

Firma odpowiedziała na te zarzuty, że jej wyszukiwarka ma na celu dostarczanie ludziom najbardziej trafnych i pomocnych wyników, a pozew z Ohio utrudni małym firmom bezpośredni kontakt z klientami. Pozew nie jest pierwszym w stanie Ohio przeciwko Google'owi. W grudniu prokuratora Ohio dołączyła do 37 innych stanowych prokuratur generalnych oskarżających koncern o naruszenie przepisów antymonopolowych.

fot. Hebi B.– Pixabay


Katarzyna Bielińska
Tagi: google
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Xiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto