A A A

Standard 8K doczekał sie unormowania

25 września 2019, 16:20
Już wkrótce będzie można sprzedawać telewizory z certyfikatem zgodności z technologią 8K.
Standard 8K doczekał sie unormowania

Pod koniec lipca Samsung wraz z koreańską telewizją Skylife przeprowadzili próbną transmisję satelitarną 8K. Firmy wykorzystały w tym celu satelitę geostacjonarnego oraz specjalny algorytm kompresji danych. W połowie września The Consumer Technology Association (CTA) wydało oficjalne wytyczne określające wymogi, jakie musi spełniać telewizor, by otrzymać certyfikat zgodności z tą technologią. Można więc mówić o oficjalnym ustanowieniu standardu 8K. Jego zatwierdzenie otwiera drogę do nadawania programów telewizyjnych w ultrawysokich rozdzielczościach.

Według dokumentu sprzęt 8K musi pracować przy rozdzielczości minimum 7680x4320 pikseli i umożliwiać reprodukcję 10-bitowej palety kolorów. Wymagana jest też zgodność z HDR, odświeżanie na poziomie 24, 30 i 60 Hz, współpraca z kodekami H.265 (nowy algorytm kompresji danych) oraz port HDMI 2.1.

Określenie specyfikacji otwiera możliwość sprzedaży urządzeń z odpowiednim certyfikatem. Specjalnego oznaczenia będzie można używać od 1 stycznia 2020 roku, nie zanosi się jednak na to, żeby nowy standard szybko trafił do Polski.

fot. Libron/Wikipedia

 


Krzysztof Kempski
Tagi: telewizory, 8k
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto