A A A

Starszy komputer kosztuje więcej niż myślisz

13 października 2015, 07:30
Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Starsze komputery to nie tylko niższa wydajność i krótszy czas pracy na baterii – to przede wszystkim dużo wyższe zużycie energii elektrycznej.
Starszy komputer kosztuje więcej niż myślisz

Zdecydowana większość Polaków korzysta z przestarzałych komputerów. Pięć lat w zupełności wystarczyło, by technologia znacznie poszła naprzód i zostawiła starsze generacje komputerów daleko w tyle. Dzisiejsze komputery PC, wyposażone w najnowsze układy Intela, zapewniają dwukrotnie większe możliwości obliczeniowe i nawet trzykrotnie dłuższy czas pracy na baterii, a przy tym niski poziom zużycia energii elektrycznej. Kupiony dziś komputer będzie zatem nie tylko działał i uruchamiał się szybciej, ale w perspektywie czasu przełoży się na realne oszczędności.

Nowy komputer - oszczędność w gniazdku, oszczędność w kieszeni

Według analiz Microsoftu przeciętny Polak spędza przed komputerem 4 godziny dziennie, rocznie jest to średnio 1460 godzin. 5-letni laptop zużywa minimum 65W prądu na godzinę (w przypadku desktopa wynik ten może być nawet kilkukrotnie wyższy!). To aż 4-krotnie więcej niż komputer mobilny, który kupilibyśmy dziś. Łatwo można zatem oszacować, że inwestycja w nowszy komputer pozwoliłaby nam zaoszczędzić 73 tys. watogodzin rocznie. Taka ilość energii wystarczyłaby na przejechanie samochodem elektrycznym trasy z Warszawy do Gdyni. Bardziej obrazowe porównanie może stanowić fakt, że energia ta odpowiada wartości ponad 14,5 tys. baterii, zwanych popularnie „paluszkami".

Jeśli przemnożymy ilość marnowanej energii przez prawie 10 milionów gospodarstw domowych - właśnie w tylu polskich domach znajduje się przynajmniej jeden komputer - wynik okaże się alarmujący. Jako społeczeństwo rocznie marnujemy bowiem ponad 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat .

- Wymianę komputera na nowy należy rozpatrywać w kategorii inwestycji, a nie wydatku. Parametry nowych notebooków i desktopów są nieporównywalnie lepsze niż te urządzeń sprzed kilku lat. Chodzi zarówno o kwestie wydajności i możliwości, jak i energooszczędność oraz kwestie estetyczne - mówi Krzysztof Jonak, Dyrektor Intela na Europę Środkowo-Wschodnią.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że polscy użytkownicy przykładają dużą wagę do parametrów technicznych komputera, choć póki co na pierwszy plan wysuwają się cechy niezwiązane wprost z poborem energii. Aż 85 proc. ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80 proc. badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny było ważne dla odpowiednio: 62 i 51 proc. badanych.

- Polacy oczekują od swoich komputerów przede wszystkim wysokiej wydajności, krótkiego czasu uruchamiania oraz - w przypadku laptopów - długiej pracy na baterii. Użytkownicy notebooków stawiają także na poręczne gabaryty oraz niską waga. Chcielibyśmy dodać do tej listy także wyższą efektywność energetyczną. Układy najnowszej generacji są w stanie oferować doskonałe osiągi przy bardzo niskim poborze prądu. Właśnie dlatego zakup nowego komputera to obecnie najłatwiejszy sposób na zaoszczędzenie czasu i energii - dodaje Krzysztof Jonak z Intela.

Komputer jeszcze bardziej osobisty

Przez kilka ostatnich lat w znacznym stopniu ewoluował także wygląd notebooków. Obecnie mają one niemal dwukrotnie smuklejszą obudowę od typowych laptopów sprzed pięciu lat. Ponadto nowsze modele komputerów mobilnych są średnio o 1,5 kg lżejsze. Mogą nam więc towarzyszyć w zasadzie wszędzie.

Postęp dokonał się także w obszarze form, jakie może przyjmować komputer osobisty. Na rynku jest wiele urządzeń z dotykowymi ekranami, które po odłączeniu lub obróceniu mogą pracować w trybie tabletu. Komputery tego typu nazywa się urządzeniami 2w1 - właśnie dlatego, że łączą możliwości laptopa z wygodą tabletu. Inną kategorią, która świetnie sprawdzi się w domu, są komputery All-in-One, czyli urządzenia, których wszystkie komponenty znajdują się w zajmującej niewiele miejsca obudowie. Z myślą o pełnej mobilności stworzono z kolei urządzenia typu Stick, jak np. Intel Compute Stick. Miniaturowy komputer, który spokojnie można zmieścić w kieszeni, a po podłączeniu do telewizora pracuje jak pełnoprawny pecet. Komputery są więc coraz bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, dzięki czemu coraz bardziej zasługują na miano urządzeń osobistych.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
28 października 2015, 06:57
dr.UiD napisał(a): "odtwarzaniem filmu w jakości pewnie nie wyższej od 720p" - panie o czym pan mówisz? Jedynie 4K stwarza czkawkę, 1080p to chodzi bez zająknięcia. Pewnie że 1080p się uciągnie. Jednak odtwarzanie FullHD na komputerze z ekranem +- 15 cali to jedynie sztuka dla sztuki.
avatar
Lola32
27 października 2015, 20:50
hmm nigdy o tym nie pomyślałam, ale macie racje! Zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność baterii. Z tym że ją zawsze można zmienić.
koneton
koneton
23 października 2015, 20:57
Coś o tym wiem - mam wersję U36JC i Samsunga z podobnego okresu z procesorem i7 2630QM. Jeżeli tylko sprzęt się nie popsuje, to spokojnie wystarczy na kilka lat, szczególnie pod Linuksem, który znacznie mniej obciąża sprzęt. :)
avatar
dr.UiD
23 października 2015, 20:37
5 letni nie musi wcale oznaczać tego co tu wymieniono. Asus u35jc - zmierzony pobór mocy: 35W (standardowy HDD, z SSD będzie jeszcze mniej). Waży 1,9kg, bateria wciąż jak nówka = spokojne 5h online (wifi albo z modemem 4G). "odtwarzaniem filmu w jakości pewnie nie wyższej od 720p" - panie o czym pan mówisz? Jedynie 4K stwarza czkawkę, 1080p to chodzi bez zająknięcia.
avatar
~Anonim
15 października 2015, 09:54
Osobiście widzę to jeszcze inaczej. Śmiało można założyć, że te 75% starych komputerów (głównie laptopów) w polskich domach, nie służy do niczego innego, poza przeglądaniem internetu i odtwarzaniem filmu w jakości pewnie nie wyższej od 720p. Te jednostki takie zadania wykonują jeszcze bardzo sprawnie. (Porównajmy przy okazji sprzęt z 2005 roku do tego z 2010. Też 5 lat, a zmieniło się dużo, dużo więcej) Weźmy pod uwagę ogromną liczbę urządzeń smart (fon, tv, tablet, blu-ray itp), które do internetu muszą się dostać, a i film na YT odtworzyć. Jakie podzespoły to ma w środku? Czy są wydajniejsze od komputera z 2010 roku? Nie sądzę. Mamy więc ogromną liczbę sztuk słabego wydajnościowo sprzętu. Ten sprzęt zawsze będzie mniej wydajny od komputerów, bo najzwyczajniej w świecie jest zasilany z baterii. Pewnych ograniczeń z tym związanych jeszcze długo nie przeskoczymy. Od kilku lat nie ma więc ruchu w interesie jeżeli chodzi o laptopy, bo nie ma potrzeby wymiany sprzętu. Wymyśla się więc idiotyczne powody by wymusić na użytkownikach kupno czegoś nowego. Tam, gdzie pada słowo oszczędność, bezpieczeństwo lub ekologia, zawsze chodzi o pieniądze.
koneton
koneton
14 października 2015, 08:43
Hmm, no to policzmy - 73 tys. watogodzin rocznie, przy cenie 0,6 zł za kWh daje nam oszczędność około 44zł. Licząc nawet, że potrwa to pięć lat, daje nam to oszczędność w granicach 200-300zł. Na nowy sprzęt, w którym chcielibyśmy odczuć poprawę wydajności wydamy około 3000zł. Podobny rezultat osiągniemy przez wymianę dysku na SSD za około 200zł, można też pokusić się o oddanie sprzętu do serwisu na dokładne czyszczenie i wymianę past (około 100zł). Kreowanie zakupu jako oszczędność to żart w wykonaniu Intela. Nowy sprzęt może charakteryzować się dłuższą pracą na baterii oraz być lżejszy, ale jego cena może przekraczać wtedy rozsądne granice.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto