A A A

Steam bada komputery graczy

24 marca 2009, 11:25
Użytkownicy platformy Steam, opracowanego przez Valve Software systemu dostarczania, zabezpieczania i prowadzenia gier wieloosobowych online, są ostatnio zachęcani do udziału w bezpłatnym i automatycznym badaniu sprzętu.
Steam bada komputery graczy

Zgoda na badanie oznacza wysłanie informacji o danym komputerze i jego konfiguracji do serwerów Steam. Po przesłaniu danych użytkownik otrzymuje interesujące statystyczne zestawienie konfiguracji komputerów należących do użytkowników platformy Steam. Wyniki te są również udostępniane regularnie na specjalnej stronie internetowej.

Społeczność Steam to niemal milion zarejestrowanych i aktywnych online kont. Ponieważ z założenia konta na platformie Steam należą do zapalonych graczy, analiza wyników badania Steam Hardware Survey daje realny, interesujący, statystyczny obraz konfiguracji komputerów przeznaczonych do gier.

W przypadku kart graficznych zdecydowanie królują układy Nvidii, komputery wyposażone w GeForce'y stanowią niemal 65 procent wszystkich badanych komputerów podłączonych do Steama. Na drugim miejscu, co specjalnie nie dziwi, znajduje się oczywiście AMD/ATI ze wskaźnikiem ponad 27 procent. Komputery z graficznymi układami Intela stanowią 5 procent badanej próby, natomiast inne układy (np. S3 i inne) – niecałe 3 procent. Ciekawostką jest fakt, że niemal dwa lata od momentu opublikowania pakietu DirectX 10, który miał zrewolucjonizować jakość grafiki w grach, jedynie 24,75 procenta komputerów w pełni obsługuje DirectX 10 (karta graficzna z pełnym wsparciem DirectX 10 + system Windows Vista), z drugiej strony na ponad 13 procentach komputerów grafika generowana jest przez układy zgodne z... DirectX 8 i jeszcze starsze.

W kategorii procesorów głównych prymat wiedzie Intel. Układy tego producenta działają w 65 procentach badanych komputerów. AMD przypadła pozostała grupa komputerów – 35 procent. Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę rdzeni, zdecydowanie najwięcej komputerów pracuje pod kontrolą dwurdzeniowych układów (52 procent), starsze jednordzeniowe chipy "zasilają" moc obliczeniową w 35 procentach maszyn graczy, a najmocniejsze, czterordzeniowe jednostki CPU pracują na niemal 12 procentach maszyn.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym działającym na komputerach podłączonych do platformy Steam wciąż pozostaje "staruszek" Windows XP – system ten działa na 64 procentach badanych komputerów. Zainteresowanych dokładniejszymi informacjami statystycznymi dotyczącymi np. pojemności dysków w badanych komputerach czy wersji układów graficznych, odsyłamy na stronę z wynikami badania Steam Hardware Survey.

Źródło: Steam


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto