A A A

Superkomputer o najwyższej wydajności na świecie

2 października 2009, 09:37
Superkomputer o najwyższej wydajności na świecie

Państwowe Laboratorium Oak Ridge (ORNL) ogłosiło plany dotyczące swojego superkomputera, który wykorzystywał będzie architekturę obliczeń na GPU następnej generacji NVIDIA CUDA o kodowej nazwie „Fermi”.

Wykorzystywany do badań w takich dziedzinach jak energia czy klimat superkomputer ORNL będzie walczył o pałeczkę pierwszeństwa osiągając 10-ciokrotnie wyższą wydajność niż obecny najszybszy superkomputer na świecie.
Jeff Nichols, zastępca dyrektora działu obliczeń i nauk obliczeniowych w laboratorium ORNL wystąpił wspólnie założycielem I CEO firmy NVIDIA  Jen-Hsun Huangiem podczas on głównej prezentacji konferencji NVIDIA GPU Technology Conference. Widownia licząca 1400 naukowców i deweloperów dowiedziała się, iż “Fermi” przyniesie istotne naukowe przełomowe zmiany w nauce, które nie mogłyby zaistnieć bez tej technologii. 

“To będzie pierwsza architektura oparta o współdzielenie obliczeń przez procesory, którą Oak Ridge wykorzysta w celach naukowych stad też jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie daje ta technologia w dziedzinie rozwiązywania skomplikowanych zadań naukowych, „ dodał Nichols. “Bazując na technologii NVIDIA, Oak Ridge podejmie wyzwanie stworzenia platformy obliczeniowej, która podniesie poprzeczkę wydajności obliczeń o dziesięć lat i osiągnie poziom exascale computing).”

ORNL donosi również, iż ma w planach stworzenie konsorcjum Hybrid Multicore. Celem tego konsorcjum jest współpraca z twórcami najważniejszych kodów aplikacji naukowych i stworzenie takich aplikacji, które by mogły być obsługiwane przez superkomputery następnej generacji wyposażone w GPU. 

“Pierwsze dwie generacje architektury procesorów graficznych CUDA umożliwiły firmie  NVIDIA zajęcie poczytnego miejsca w dziedzinie naukowych obliczeń oraz dostarczenie rozwiązań o wysokiej wydajności dla szerokiej gamy aplikacji. „ powiedział Bill Dally, szef działu badań o rozwoju, “Architektura “Fermi’ jest prawdziwym kołem napędowym nauki, a współpracując z tak uznanymi centrami naukowymi jak ORNL, możliwości wydają się nieograniczone. ”


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto